Polska policja kupi aż 82 samochody. Wiemy na jakie BMW we wstecznym lusterku zwracać uwagę

Policja będzie wkrótce miała do dyspozycji 82 nowe samochody BMW. Część z nich po raz pierwszy w historii będzie wykorzystywana jako oznakowane radiowozy. Policja wkrótce będzie też zamawiać zupełnie nowe radiowozy do przewożenia zatrzymanych.
Zobacz wideo

Policja wkrótce zakupi nowe samochody BMW. I to zdecydowanie więcej, niż zakładano do tej pory. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" na polskie drogi wyjadą aż 82 pojazdy, których kierowcy powinni szczególnie wypatrywać we wstecznym lusterku. 

W wyniku rozstrzygniętego przetargu wartego 7 mln zł policjanci będą mieli do dyspozycji 31 BMW serii 3 Gran Turismo, które będą służyć jako pojazdy nieoznakowane. Ponadto do policji trafi 51 sztuk BMW serii 3, które pierwszy raz w historii będą używane jako pojazdy oznakowane. 

Uważaj na te samochody

Policjanci mają do dyspozycji inne samochody niemieckiego producenta. W zeszłym roku trafiło do nich 140 pojazdów z serii BMW 330i xDrive wyposażone w dwulitrowe benzynowe silniki z turbodoładowaniem o mocy 252 KM. Mają napęd na cztery koła. Jak donosi leftlane.pl mundurowi mają też w garażach kilka wyjątkowych pojazdów - 12-cylindrowe BMW z serii 7 z 1999 roku wyposażone w ponad 5-litrowy silnik o mocy 300 KM. Ciekawostką jest też BMW E65 przekazane przez BOR. Na uwagę zasługują też auta innych marek - Skoda Superb z silnikiem o mocy 260 KM, Passat B7 z trzystukonnym silnikiem V6 i 3,6 litra, czy sportowy Ope, Insignia z silnikiem o pojemności 2.8l i 325 KM.

Czytaj też: Rząd "wyłączy Ubera"? Ekspert: Rząd nie ma wpływu na to jaka aplikacja jest dostępna

Czym jeżdżą policjanci?

Polska Policja ma w dyspozycji ok. 21 tys. pojazdów. Większość, bo 14 tys. to pojazdy osobowe. Terenówki to prawdziwa rzadkość - policja ma ich zaledwie ok. 700. Policjanci najczęściej jeżdżą samochodami marki Kia, Opel i Fiat. 

Policja chce uniwersalnych radiowozów

Nowe superszybkie samochody to nie jedyne zmiany w policyjnym taborze. Policja oficjalnie informuje, że wkrótce zacznie zamawiać specjalne wersje pojazdów VAN przystosowane do przewozu zatrzymanych. Pojazdy mają być wyposażone w nowoczesną automatyczną skrzynię biegów. Moc świetlną i intensywność sygnałów dźwiękowych będzie mogła być dostosowana do pory dnia, wykorzystujący w zależności od potrzeb technologie diod duo-color (zmiana światła z koloru niebieskiego na czerwony lub biały w zakresie doświetlania pola pracy załogi). 

W 2017 r. (ostatnie dostępne dane) do komend i komisariatów w całym kraju trafiło łącznie 1347
samochodów i innych pojazdów o wartości 129,4 mln zł.

Zobacz wideo
Więcej o: