NBP wypuściło monety kolekcjonerskie na 100-lecie KUL. Złota moneta jest 15 razy droższa niż nominał

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monety kolekcjonerskie upamiętniające 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W sprzedaży dostępne są monety o nominałach 200 i 10 złotych.
Zobacz wideo

Nowe monety kolekcjonerskie mają upamiętniać 100-lecie istnienia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Uczelnia powstała pod koniec 1918 roku, zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Wyróżnienie KUL i stworzenie specjalne monety NBP tłumaczy faktem, że "w ciągu stu lat uniwersytet stał się ważnym ośrodkiem myśli katolickiej, wpływając na kształt polskiej nauki i kultury".

Nowe monety kolekcjonerskie NBP upamiętniają 100-lecie KUL

NBP zaprojektowało dwie monety. Złota o nominale 200 złotych została wprowadzona w nakładzie do 1500 sztuk - kosztować będzie kolekcjonerów 3000 złotych. Z kolei srebrna moneta została wydana w nominale 10 złotych i wyemitowanych będzie aż 15 000 sztuk. Cena srebrnej monety to koszt 120 złotych brutto. Monety kolekcjonerskie będzie można zakupić w oddziałach okręgowych NBP i sklepie kolekcjoner.nbp.pl.

Złota moneta NBPZłota moneta NBP Fot. NBP/Rafał Wojewódzki

Na rewersie złotej monety znajduje się herb KUL, a na awersie symbole władz uniwersytetu oraz aula kardynała Stefana Wyszyńskiego otoczone dewizą "Deo et Patriae" ("Bogu i Ojczyźnie"). Na rewersie drugiej monety znalazł się wizerunek ks. Idziego Radziszewskiego, który był pierwszym rektorem uczelni. Na awersie z kolei pojawia się dewiza KUL i liczba 100 nawiązująca do rocznicy powstania uniwersytetu.

Srebrna moneta NBP na 100-lecie KULSrebrna moneta NBP na 100-lecie KUL Fot. NBP/Rafał Wojewódzki

Więcej o: