18 kwietnia zaczną obowiązywać e-faktury w zamówieniach publicznych

W przyszły czwartek - 18 kwietnia - zacznie obowiązywać elektroniczne fakturowanie w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane, usługi oraz w partnerstwie publiczno-prywatnym.
Zobacz wideo

E-faktury będą o odpowiednim formacie, tak, by były automatycznie przetwarzane przez systemy informatyczne. To efekt wprowadzania prawa europejskiego.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała, że e-faktury to oszczędność czasu i pieniędzy.

Chcielibyśmy, żeby to dobre rozwiązanie, o czym jesteśmy przekonani, stało się jak najszybciej najczęściej i najchętniej wybieranym rozwiązaniem nie tylko przez stronę publiczną, która jest zobowiązania do przyjmowania e-faktur, ale także przez biznes przede wszystkim

- podkreśliła minister.

Wyraziła też nadzieję, że w niedługim czasie stanie się to powszechnym standardem w relacjach nie tylko administracji do biznesu, ale także w relacjach biznes do biznesu i biznes do klienta. Podkreśliła, że popularność e-usług stale rośnie. Rozwiązania te wpisują się w realizację programu "Od papierowej do cyfrowej Polski".

18 kwietnia wchodzi w życie obowiązek odbierania przez zamawiającego ustrukturyzowanych faktur dla zamówień o wartości powyżej 30 tysięcy euro, a od 1 sierpnia obejmie on wszystkie zamówienia publiczne.

Zobacz wideo
Więcej o: