Rosja. Zakaz opuszczania kraju za długi. "Echo Moskwy": Na liście 100 tysięcy mieszkańców stolicy

Ponad 100 tysięcy moskwian ma zakaz wyjazdu za granicę - podało radio Echo Moskwy. Według rosyjskich służb komorniczych, chodzi o tych Rosjan, którzy mają długi wobec banków, urzędów i nie płacą zobowiązań sądowych.

Rozgłośnia ustaliła, że ogólna suma zadłużenia mieszkańców rosyjskiej stolicy przekroczyła 130 miliardów rubli, to jest w przeliczeniu około 2 miliardów euro. Zadłużenie Rosjan rośnie systematycznie od co najmniej dwóch lat. W 2017 roku liczba mieszkańców Moskwy, którzy znaleźli się na liście osób z zakazem opuszczania kraju ze względu na długi, była dwukrotnie mniejsza.

Rok temu w całej Rosji zakaz wyjazdu za granicę obejmował ponad 2 miliony osób. Krytycznie ten rodzaj sankcji oceniają działacze rosyjskiej opozycji i obrońcy praw człowieka. Jak tłumaczą, zadłużenie często jest wykorzystywane przez organy bezpieczeństwa do wywierania presji na oponentów władzy. Niezależne media odnotowywały przypadki zatrzymania opozycyjnego polityka na przejściu granicznym, ponieważ figurował na liście dłużników. Później okazywało się, że taka osoba została ukarana grzywną administracyjną, choć oficjalnie nikt jej o tym nie powiadomił.

W ubiegłym roku w takiej sytuacji znalazł się lider opozycji Aleksiej Nawalny, który o zadłużeniu dowiedział się, gdy chciał lecieć do Strasburga, gdzie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka rozpatrywana była jego skarga przeciwko Rosji.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (48)
Rosja. Zakaz opuszczania kraju za długi. "Echo Moskwy": Na liście 100 tysięcy mieszkańców stolicy
Zaloguj się
 • wojtek2784

  Oceniono 25 razy 15

  To jest dobry pomysł i godny naśladowania w wielu krajach na całym świecie, w których bez opamiętania bierze się kredyty. Premierzy takich krajów jak Polska i uzurpator Naczelnik, powinni również dostać zakaz opuszczenia kraju za branie kredytów i zadłużanie obywateli bez pytania ich o zgodę.

 • kzet69

  Oceniono 16 razy 6

  Dziki kraj i wzór dla Jarosława, ciekawe kiedy i pod jakim pretekstem granice przymknie Kaczyński???

 • krynolinka

  Oceniono 12 razy 6

  Niezły bat na rosyjskiego suwerena. Nasi gdyby nie Schengen dawno by wprowadzili. Ciekawe czy jest jakaś minimalna kwota od której niespodzianka w postaci szlabanu na granicy występuje, czy od rubla w górę?

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 12 razy 2

  Przeciez ruchole juz sa oddawna wszyscy na wakacjach na Cyprze ...HuHu

 • felicjan.dulski

  Oceniono 11 razy 1

  Gdyby Europa i świat ścigała ich dłużników, pewnie tego restrykcyjnego prawa by nie wprowadzili.
  Nasi dopadną dłużnika wszędzie, no chyba że zwieją tam, gdzie Gąsiorowski.

 • walkirrr

  Oceniono 13 razy 1

  Rosjanie i tak w większości podobnie jak Amerykanie nigdy nie opuszczają swojego kraju

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 8 razy 0

  a to brzydki Putin - w pięknej polandii można dać dyla na koniec świata i mogą ci nas.rać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX