Wystawili fikcyjne faktury na ponad 41 mln złotych. CBA rozbiła kolejną grupę wyłudzającą VAT

Agenci CBA zatrzymali dwie osoby, wchodzące w skład grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem VAT. Zatrzymani usłyszą zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu.
Zobacz wideo

Śledczy ustalili, że członkowie grupy pod pozorem prowadzenia działalności gospodarczej, fikcyjnie obracali opakowaniami kartonowymi. Wystawili blisko 1500 faktur VAT na kwotę ponad 41 mln zł dokumentując pozorną sprzedaż.

Następnie występowali o zwrot naliczonego VAT czym wyrządzili szkodę w mieniu Skarbu Państwa na co najmniej 9.5 mln zł. Fikcyjny obrót towarem miał miejsce pomiędzy co najmniej 6 podmiotami gospodarczymi zarejestrowanymi na terenie Polski i jednym na terenie Czech.

Zatrzymani usłyszą zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, oszustwa oraz prania brudnych pieniędzy.

W styczniu i lutym CBA zatrzymało już pięciu podejrzanych w tej sprawie, w tym odpowiedzialnego za  zorganizowanie i kierowanie grupą przestępczą oraz tzw. słupów wystawiających fikcyjne faktury VAT.