Pożar Notre Dame. W 24 godziny zebrali 750 mln euro. Odbudowa katedry może zająć nawet 15 lat

Pożar katedry w Notre Dame spotkał się z błyskawiczną reakcją darczyńców. W pierwszą dobę po pożarze na odbudowę kościoła zebrano 750 mln euro. Prezydent Francji liczy, że rekonstrukcja zajmie pięć lat, eksperci są bardziej sceptyczni.
Zobacz wideo

Pożar katedry w Notre Dame wywołał reakcję nie tylko francuskich miliarderów, którzy na jej odbudowę przekazali już 300 mln euro. 50 mln euro zadeklarowała też burmistrz Paryża. Podobne deklaracje pomocy płyną z całego świata. W zaledwie 24 godziny po pożarze francuskiej katedry zdołano uzbierać już łącznie 750 mln euro. Wśród donatorów znajdują się zarówno firmy, jak i osoby indywidualne. 

Zbiórka na Notre DameZbiórka na Notre Dame Ilustracja: R.Kędzierski, dane: France24

Ruszyły skoordynowane zbiórki

Pieniądze na ratowanie Notre Dame chce zbierać między innymi French Heritage Society (Nowojorskie Towarzystwo Dziedzictwa Francuskiego), międzynarodowa organizacja działająca na rzecz ochrony dziedzictwa francuskiego. Uruchomiła ona zbiórkę online - na specjalnej stronie można wpłacać dowolne sumy lub określić comiesięczną daninę. Podobne zbiórki prowadzone są także na platformie crowdfundingowej Go Fund Me.

Macron obiecuje odbudowę

Prezydent Francji Emmanuel Macron w orędziu do narodu transmitowanym przez francuskie media obiecał odbudowę Notre Dame w pięć lat. Eksperci nie mają jednak złudzeń - rekonstrukcja ich zdaniem może zająć 15 lat, a nawet więcej. 

Odbudujemy katedrę Notre Dame jeszcze piękniejszą. Chcę, by prace ukończono w ciągu pięciu lat. Możemy to zrobić, bo to od nas zależy, czy potraktujemy tę katastrofę jako okazję do zjednoczenia, pogłębionej refleksji nad tym, gdzie jesteśmy, a gdzie powinniśmy być.

- powiedział. 

Czytaj też: Były ambasador Polski we Francji o Notre Dame: "Niewiarygodne uzewnętrznienie wiary"

Tragedia w Paryżu

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu wybuchł w poniedziałek około godziny 19. Zaczął się w okolicach dachu, gdzie od jakiegoś czasu trwał remont. Po zaledwie godzinie zawaliła się słynna iglica katedry, a później zawalił się dach. Razem z dachem zapadła się sięgająca 93 metrów iglica. Mimo początkowych informacji wnętrze kościoła nie uległo tak dużym zniszczeniom, jakich się spodziewano. Mer Paryża Anne Hidalgo zapewniła również, że ocalone zostały najważniejsze dla religii chrześcijańskiej relikwie.

Zobacz wideo
Więcej o: