Japonia. "Złoty" Długi weekend. 10 dni wolnego od pracy i problemy na giełdzie

Na przełomie kwietnia i maja wypadają święta zwane w Japonii Złotym Tygodniem, a ponadto uroczystości związane z przekazaniem władzy. W tym roku Japończycy zyskają aż 10 dni wolnych od pracy - niektórzy nie wiedzą jednak, co zrobić z tak długim urlopem.
Zobacz wideo

Od 27 kwietnia do 6 maja mieszkańcy Japonii będą świętować cesarską sukcesję oraz uroczystości Złotego Tygodnia. W tym roku wypada, aż 10 dni wolnych od pracy - w tym czasie Japończycy będą podróżować, odwiedzać rodziny i znajomych. Przy okazji jednak długi weekend stanowi problematyczną kwestię dla handlowców, którzy obawiają się, że przedłużające się zamknięcie japońskich rynków finansowych zakłóci stabilność jena.

Japonia. 10 dni długiego weekendu - 24,6 milionów Japończyków planuje podróże, jednak 17 procent z nich będzie w tym czasie pracować 

Doroczne obchody Złotego Tygodnia wypadają zazwyczaj pod koniec kwietnia i trwają do początku maja. W ubiegłych latach dni świąteczne przeplatane były z normalnymi dniami roboczymi. W 2019 roku wypadają jednak dodatkowe święta: Dzień Showa (upamiętniający urodziny Hirohito), Dzień Konstytucji, Dzień Zieleni i Dzień Dziecka, które tradycyjnie są dniami wolnymi. Ponadto na 1 maja zaplanowano uroczystą sukcesję, w wyniku której książę koronny Naruhito przejmie tron po abdykującym cesarzu Akihito. 

Wyjątkowo długi Złoty Tydzień spowoduje najdłuższe od zakończenia II wojny światowej zamknięcie japońskiej giełdy. Krajowa Agencja Usług Finansowych wydała oświadczenie, w którym ostrzega przed ryzykiem wahania się cen akcji, potencjalnym niedoborem gotówki i niestabilnością rynku. Poprzedni spadek wartości jena odnotowano podczas Nowego Roku, który trwał w Japonii cztery dni. Dodatkowo podczas długiego weekendu będą miały miejsca ważne wydarzenia, które mogą wpłynąć na japońską giełdę, m.in. ma zostać podjęta decyzja o stopie procentowej Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych. 

Główny ekonomista w Dai-ichi Life Research Institute Hideo Kumano w rozmowie z "Japan Times" przyznał, że długi weekend może przynieść korzyści w niektórych branżach, zwłaszcza związanych z turystyką - szacuje się, że długi weekend przyniesie branży turystycznej w Japonii zysk większy o 332,3 miliardy jenów. Będzie to o 28,9 procent więcej w porównaniu z zyskami z ubiegłego roku. JTB Corporation szacuje, że podczas długiego weekendu podróżować będzie aż 24,6 milionów Japończyków. Ankieta przeprowadzona przez tę firmę zwraca jednak uwagę na to, że 17 procent ankietowanych nie zamierza rezygnować z pracy podczas wakacji. Podczas urlopu zamierzają oni pracować zdalnie. Według sondaży Japończycy obawiają się też tego, że nie będą potrafili sobie zorganizować odpoczynku. 

Więcej o: