Historyczna chwila. Umowa na ostatni odcinek autostrady A1 podpisana

Cała autostrada A1 jest już gotowa albo w realizacji. W czwartek podpisana została umowa na budowę ostatniego odcinka A1 - Piotrków Trybunalski-Kamieńsk.
Zobacz wideo

Odcinek Piotrków Trybunalski - Kamieńsk to najdłuższy odcinek realizacyjny A1 na terenie woj. łódzkiego. Liczy ponad 24 km. Wszystkie pozostałe odcinki w województwach łódzkim i śląskim są już w fazie budowy. Reszta autostrady A1 - od obwodnicy Gdańska aż do węzła Tuszyn w województwie łódzkim oraz od Pyrzowic do Gorzyczek (do granicy polsko-czeskiej) - jest już gotowa.

Jak szacuje GDDKiA, zakończenie budowy ostatniego odcinka A1 i pozostałych fragmentów autostrady - a ta się to stać w 2023 roku - pozwoli na przejazd z trójmiejskich portów aż do południowej granicy z Czechami w czasie ok. 6 godzin.

Jeszcze w tym roku gotowy ma być odcinek w województwie śląskim od Pyrzowic do Częstochowy - łącznie 57 km. Bardzo możliwe, że fragmentem o długości ok. 36 km pojedziemy już w wakacje. Pozostałe 21 km - autostradowa obwodnica Częstochowy - ma być gotowa w grudniu br.

Czytaj też: 500 km nowych dróg w 2019 roku? W planach 57 km autostrady A1 i fragment zakopianki [RAPORT]

Najkorzystniejszą ofertę na budowę odcinka Piotrków Trybunalski - Kamieńsk złożyła firma Mirbud. Wartość kontraktu to 857 mln zł. Droga na tym odcinku będzie miała trzy pasy ruchu. Betonowa nawierzchnia powinna wytrzymać bez poważniejszych zabiegów remontowych 30-40 lat.

Więcej o: