Polska wśród krajów z najtańszym paliwem w Europie. Za benzynę mniej płacą tylko w Rumunii i Bułgarii

Podwyżki cen na krajowych stacjach powinny wyhamować. Z drugiej strony szanse na jakiekolwiek obniżki są raczej niewielkie i do obecnych poziomów cen należy się przyzwyczaić, wynika z komentarza rynkowego analityków Biura Maklerskiego Reflex.

Jak wynika z komentarza rynkowego BM Reflex przedświąteczny tydzień przynosi nam kontynuację podwyżek cen paliw na krajowych stacjach, co jest wynikiem obserwowanych wcześniej podwyżek cen hurtowych. W skali tygodnia benzyna Pb95 podrożała w kraju 8 gr/l do średniego poziomu 5,20 zł/l. Aktualnie litr benzyny Pb95 jest w Polsce  średnio 4 gr/l droższy  od oleju napędowego, którego średnia cena detaliczna spadła w skali tygodnia  3 gr/l do 5,16 zł/l.

Benzyna w Polsce wśród najtańszych w Europie

Podwyżki cen (szczególnie benzyn) obserwujemy w całej Europie, a Polska mimo wszystko należy do trójki krajów spośród UE z najniższymi cenami benzyn. Taniej zatankujemy jedynie w Rumuni (5,14 zł/l) oraz Bułgarii (4,85 zł/l). Średnia detaliczna cena benzyny 95-oktanowej w UE to aktualnie 5,96 zł/l, diesla natomiast 5,63zł/l.

Podwyżki powinny wyhamować

Wyhamowanie tempa wzrostu cen ropy naftowej Brent w Londynie w rejonie 72 USD/bbl znajduje już swoje odzwierciedlenie w ustabilizowaniu cen na krajowym rynku hurtowym. Dlatego też, podwyżki cen na krajowych stacjach powinny wyhamować. Z drugiej strony szanse na jakiekolwiek obniżki są raczej niewielkie i do obecnych poziomów cen powinniśmy się przyzwyczaić.

Czytaj też: PKN Orlen uruchomił pierwszą stację na Słowacji. Do końca roku 9 kolejnych

Ceny ropy naftowej Brent kończą tydzień na poziomie 71,85 USD/bbl co oznacza wzrost w skali tygodnia o jedyne 0,30 USD/bbl. Aktualnie z ważniejszych dla rynku wydarzeń będzie decyzja USA odnośnie przedłużenia zawieszenia sankcji dla głównych odbiorców ropy irańskiej. Decyzja ta musi zapaść do 2 maja.

Rosja przestanie ograniczać produkcję?

Tymczasem na rynek oraz częściej docierają głosy  wątpliwości co do dalszych ograniczeń produkcji ze strony Rosji. Tamtejsze władze niepokoi strata udziałów rynkowych w związku z ograniczeniami produkcji, jednak w sumie jest ona symboliczna. Minister Finansów Rosji w niedzielę stwierdził, że jeśli Rosja wyszłaby z porozumienia cięć produkcji i współpracy z OPEC, wówczas ceny ropy mogłyby spaść do 40 USD/bbl.

Zmiany w USA

Zgodnie z ostatnim raportem DoE zmiany zapasów ropy w USA okazały się być niewielkie. Rezerwy ropy naftowej zmniejszyły się w skali tygodnia o 1,4 do 455,2 mln bbl. Podobnie większych zmian nie obserwowaliśmy w przypadku zmian rezerw produktów gotowych. Zapasy benzyn zmalały w skali tygodnia 1,2 mln bbl.

Wyraźnie słabiej wygląda obecnie popytowa strona rynku paliw w USA. W pierwszych dwóch tygodniach kwietnia średnioroczny poziom konsumpcji paliw wyniósł 20,1 mln bbl/d i był 2,5 proc. niższy niż przed rokiem. Wszystko wskazuje na to, że tempo wzrostu konsumpcji na rynku amerykańskim wyhamowało. W I kwartale tego roku średnioroczny poziom konsumpcji był zbliżony do ubiegłorocznego. Dla porównania w roku 2018 wzrost popytu na paliwa na rynku amerykańskim ukształtował się na średniorocznym poziomie 0,6 mln bbl (3 proc. r/r).

Więcej o:
Komentarze (52)
Polska wśród trzech krajów z najtańszym paliwem w Europie. Za benzynę mniej płacą tylko w Rumunii i Bułgarii
Zaloguj się
 • zalep

  Oceniono 23 razy 19

  Polska wśród krajów o najniższy zarobkach... Mniej zarabiają tylko Rumuni i Bułgarzy.

 • krysluk

  Oceniono 15 razy 13

  Przestańcie pisać bzdury. Ja w Danii płacę taniej na codzień niż na polskim Orlenie, kiedy czasem odwiedzam kraj. Wolę w Niemczech zatankować, bo cena jak w PL, ale jakość dużo lepsza.

 • poppers68

  Oceniono 11 razy 9

  Przestańcie pisać o cenach uśrednionych w stosunku do cen europejskich a zacznijcie pisać o temacie przez pryzmat MASY NABYWCZEJ polskiego kierowcy.
  Czyli : pensja netto vs. cena za litr.
  I porównajcie to z możliwościami zakupowymi Niemca, Belga, Szkota czy Austriaka.
  I wtedy jeszcze raz dziecinki pochylcie się nad artykułem o tej tematyce, dobrze?
  Gdyż irytujecie tylko ludzi w Polsce.....

 • bigdonkey

  Oceniono 12 razy 8

  Parę dni temu diesel koło Hannover'u 1.209€. W Luxemburg'u diesel w środę 1.10€.
  O zarobkach nie wspomnę

 • ochujek

  Oceniono 10 razy 6

  Bzdury. Bolszewicka propaganda. Proszę napisać ile paliwa mogą kupić za jedną pensję obywatele tych krajów. Paliwo w Polsce jest tanie ale dla Niemców. Dlatego u nas tankują.

 • jrk57

  Oceniono 6 razy 6

  Niemiec ma 2000 - za pełny bak płaci 50.
  Polak też ma 2000 - za pełny bak płaci 200.
  Drogość, taność to określenia względne.
  O czym więc piszesz dziennikarzyno?

 • paseo

  Oceniono 8 razy 6

  To sa brednie.Mieszkam w Hiszpanii ,na Teneryfie i place za litr 95-i tylko 1,05 euro,a często nawet tylko 0,985

 • staryapacz

  Oceniono 10 razy 6

  A nieprawda. W marcu byłem w Czechach i w Austrii. Ceny były bardzo bliskie polskim, a nawet niższe. Cena ropy, benzyny i diesela jest rynkowa, ale kraje o niższym poziomie życia powinny redukować akcyzę czy podatek, tak aby dostosowaywać cenę do poziomu zarobków- choć trochę, a tu ani niu niu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX