Ziemniaki w polskich sklepach będą oflagowane. Rozporządzenie podpisane

Minister Rolnictwa i Minister Zdrowia podpisali rozporządzenie, które wprowadzi znakowanie ziemniaków w sklepach flagami państw, z których pochodzą. Dokument został przekazany do publikacji.
Zobacz wideo

Jak tłumaczy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na mocy rozporządzenia ziemniaki - zarówno pakowane, jak i sprzedawane na wagę - będą musiały posiadać informację o państwie ich pochodzenia. Będzie musiała towarzyszyć jej flaga tego państwa. Jedynym wyjątkiem od tej reguły będą opakowania oznakowane logo "Produkt polski".

Rozporządzenie ma wejść w życie po 30 dniach od jego ogłoszenia. Jednak ziemniaki, których opakowania zostały wyprodukowane jeszcze przed wejściem w życie rozporządzenia, będą mogły być sprzedawane na dotychczasowych zasadach.

Co ciekawe, informacja o kraju pochodzenia (i flaga tego państwa) nie będzie mogła być podawana na opakowaniach ziemniaków pochodzących z innych krajów Unii Europejskiej, a także z Turcji, Islandii, Liechtensteinu, Szwajcarii i Norwegii. Jak informował portal Konkret24.pl, polskie MSZ ostrzegało bowiem, że takie znakowanie łamałoby przepisy Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej o zasadzie swobodnego przepływu towarów. Dlatego w rozporządzeniu zapisano, że w przypadku opakowań ziemniaków z tych krajów, informacja o państwie pochodzenia (i flaga) ma się znajdować na wywieszce sklepowej.

To nie koniec

Jak zapowiada minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, teraz wystąpi on do Komisji Europejskiej z wnioskiem o notyfikację znakowania mięsa sprzedawanego w sklepach. Na początku kwietnia na konwencji PiS w Kadzidle koło Ostrołęki Ardanowski zapowiadał, że wszystkie produkty, które będą możliwe do oznakowania, będą znakowane polską flagą, widoczną dla każdego. Zachęcał też rolników, by chcieli na swoich produktach umieszczać znak "Produkt polski".

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (104)
Ziemniaki w polskich sklepach będą oflagowane. Rozporządzenie podpisane
Zaloguj się
 • Dobra Zmiana

  Oceniono 19 razy 19

  No, to prawdziwy przełom cywilizacyjny. Platon przy tym myślicielu to szczeniaczek. Nareszcie wiem na co idą moje podatki. Alleluja

 • stemp10

  Oceniono 23 razy 17

  A no to super. Polskie mi nie smakują a markety próbowały je przemycać mieszając z hiszpańskimi

 • kemor234

  Oceniono 18 razy 16

  Ciekawe, czy taka flaga zachęci? czy wręcz zniechęci do kupowania polskich kartofli ?????

 • van_norden

  Oceniono 16 razy 14

  No proszę, a jak jeden Pan w TV wbił polską flagę w psie gwienko to była straszna afera

 • curious

  Oceniono 13 razy 13

  O tak! Szczególnie mięso z napisem "produkt polski" zachęci do zakupów. Steki ze zdechłej krowy to specjał potomków husarii skrzydlatej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX