Używanie aplikacji mObywatel przy odbiorze przesyłek dotąd nie było możliwe – uniemożliwiały to przepisy. Minister Infrastruktury zmienił jednak rozporządzenie, które to reguluje – od 23 kwietnia przy odbiorze przesyłki poleconej tożsamość można już potwierdzić także przy pomocy smartfona.
Sprawdzaliśmy, w jakich sytuacjach Polacy najczęściej używają dowodu osobistego. Okazało się, że właśnie na poczcie, podczas odbierania listów poleconych. Dlatego jest tak ważne , by również tam można używać aplikacji mObywatel do potwierdzania tożsamości
– podkreśla Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.
mObywatel to aplikacja, która umożliwia potwierdzanie tożsamości przy pomocy smartfona. Nie jest jednak „zamiennikiem” dowodu osobistego (choćby z uwagi na wymogi państw strefy Schengen).
Każdy dorosły obywatel ma obowiązek posiadać dowód osobisty, ale nie musi go mieć przy sobie. Jeśli akurat go ze sobą nie mamy, a okaże się potrzebny – wtedy przyda się aplikacja mObywatel. Tym bardziej, że komórki zazwyczaj mamy przy sobie
– przypomina szef resortu cyfryzacji.
W aplikacji są dokładnie te same dane, co w dowodzie osobistym: imię i nazwisko, zdjęcie (to samo, co w dowodzie), data urodzenia, PESEL, numer i termin ważności oraz informacja, kto wydał dowód osobisty.
Od zeszłego roku aplikacja zyskała umocowanie prawne i można jej używać wszędzie tam, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny dowód osobisty. A więc możemy jej używać np. na recepcjach, przy zakładaniu kart lojalnościowych, w hotelach, czy przy wejściu na basen lub siłownię. Z aplikacji nie skorzystamy natomiast przy potwierdzaniu tożsamości w sądzie czy u notariusza, bo tam potrzebujemy dowodu osobistego.
Aby skorzystać z bezpłątnej aplikacji mObywatel, należy ją pobrać ze sklepu Google Play (Android) lub App Store (iPhone). By móc przy jej pomocy potwierdzać tożsamość, potrzebny jest również Profil Zaufany.