Trzynasta emerytura również dla tysięcy cudzoziemców. Nie muszą nawet mieszkać w Polsce

W ustawie wprowadzającej trzynastą emeryturę dla rencistów i emerytów nie zastosowano zabezpieczenia znanego z programu "500 plus". Tym samym 1100 zł brutto "trzynastki" trafi również do cudzoziemców, którzy nawet w Polsce nie mieszkają.

Wypłata "trzynastek" dla emerytów i rencistów obejmie również cudzoziemców - czytamy w "Rzeczpospolitej". Na skutek braku odpowiednich zapisów w ustawie świadczenie, będące elementem "piątki Kaczyńskiego" otrzymają też emeryci i renciści pochodzący zza granicy, którzy nawet w Polsce nie mieszkają i nie mają polskiego obywatelstwa.

Uprawnione do nowego świadczenia są również te osoby, które pobierają emerytury z innych państw. Chodzi nie tylko o mieszkańców UE, ale i Ukraińców, których obejmuje stosowne porozumienie zawarte w roku 2012. ZUS może wysłać też "trzynastki" do Norwegii, Szwajcarii, Australii, Kanady, Korei Południowej czy USA - informuje Zakład na swojej stronie.

Obecnie ZUS wypłaca ok. 170 tys. międzynarodowych emerytur. Jak informowała w zeszłym roku "Gazeta Wyborcza" to dwukrotnie więcej niż pięć lat temu. Ok. 58 tys. spośród uprawnionych mieszka za granicą - w Niemczech (19 tys.), Australii (5,6 tys.), i USA (5 tys.). Reszta, czyli 114 tys. takich emerytur, trafia do osób, które mieszkają w Polsce - na przykład takich, które po zakończeniu aktywności zawodowej za granicą zamieszkały u nas.

Czytaj też: "Wyraz wdzięczności dostarczony wprost pod drzwi". Premier Mateusz Morawiecki o "trzynastkach" dla emerytów i rencistów

W Polsce składki ZUS opłaca 587 tys. cudzoziemców. Z tego, jak podaje ZUS Opole odpowiedzialny za opracowywanie tego typu komunikatów, do systemu emerytalnego składki wpłaca 441 tys. pracowników pochodzących z Ukrainy. Reszta pochodzi z aż 170 krajów.  

Jak cudzoziemiec może uzyskać emeryturę?

W przypadku cudzoziemców wymogi dotyczące emerytury są takie same jak w przypadku Polaków - do uzyskania świadczenia jest wymagany odpowiedni staż i wiek. Pracownicy z Ukrainy są na nieco uprzywilejowanej pozycji. Mogą oni sumować okres zatrudnienia na Ukrainie i w Polsce. 

Emerytura Plus

Ustawa o trzynastej emeryturze przewiduje jednorazową wypłatę dodatkowego świadczenia pieniężnego dla wszystkich emerytów i rencistów. Wyniesie ono 1100 złotych brutto, co oznacza, że do ręki każdy senior otrzyma 888 złotych i 25 groszy. Świadczenie będzie wypłacane wraz z majowymi emeryturami i rentami.

Koszt trzynastych emerytur dla budżetu państwa ma wynieść ok. 10,7 mld zł. Ok. 0,8 mld zł ma pochodzić z budżetu państwa, 8,5 mld zł z ZUS, 1,2 mld zł z KRUS, a ok. 111 mln zł z Funduszu Pracy. 

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony dzikiej przyrody jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: