Emerytury. ZUS: Dziś ostatni dzień na złożenie wniosku dla kobiet z rocznika 1953

Dziś ostatni dzień, kiedy kobiety urodzone w 1953 roku mogą złożyć wniosek o wznowienie postępowania w sprawie przeliczenia emerytury. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że dotyczy to kobiet, które od decyzji ZUS nie odwoływały się do sądu. 
Zobacz wideo

ZUS zwraca uwagę, że wyrokiem z 6 marca Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis, na podstawie którego emerytury przyznawane po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego były pomniejszane o wypłacone dotychczas tzw. emerytury wcześniejsze. Wyrok ten oznacza, że kobiety urodzone w 1953 roku mogą złożyć wniosek o wznowienie postępowania, a tym samym przeliczenie świadczenia już bez jego pomniejszania. Tryb i termin zależy od tego, czy sprawa przyznania emerytury była przedmiotem postępowania odwoławczego przed sądem, czy też zakończyła się decyzją ZUS.

Kobiety z rocznika 1953, które nie odwołały się od decyzji ZUS do sąd, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego miały miesiąc na złożenie tzw. skargi o wznowienie postępowania do ZUS. Termin ten mija 23 kwietnia. Z kolei panie, które od decyzji ZUS odwołały się do sądu, po wyroku TK mają 3 miesiące na złożenie skargi o wznowienie postępowania sądowego. Skargę powinny złożyć w tym samym sądzie, w którym zapadł wyrok. W tym przypadku czas na złożenie skargi mija 21 czerwca.

Czytaj więcej: Sukces Mateusza Morawieckiego. Stworzył swój własny podatek. Przelew z OFE to miliardy na obietnice [ANALIZA]

ZUS: Decyzji nie można uchylić po upływie 5 lat od doręczenia

Jednocześnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie będzie mógł przeliczyć świadczenia tym paniom, którym od doręczenia decyzji minęło już 5 lat. Wynika to z przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego, jasno wskazujących, że mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego decyzji nie można uchylić po upływie 5 lat od dnia jej doręczenia. 

Kobiety, które nie występowały o emeryturę w wieku powszechnym tylko o wcześniejszą i nadal ją pobierają nie są zobligowane żadnymi terminami. - dodaje ZUS.

Zobacz wideo

***

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony dzikiej przyrody jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>