Deficyt w budżecie wynosi już 4,5 miliarda złotych. Niższe wpływy z VAT i akcyzy

Budżet państwa po trzech miesiącach na sporym minusie. Deficyt na koniec marca wyniósł już 4,5 mld zł, co stanowi 15,7 procent rocznego planu - podało Ministerstwo Finansów. Rząd założył, że na koniec roku deficyt budżet będzie na poziomie 28,5 mld zł.
Zobacz wideo

Dziura w budżecie powiększa się już drugi miesiąc z rzędu. Po lutym deficyt budżetu państwa wyniósł 800 mln złotych. Po marcu dziura w finansach wzrosła już do 4,5 miliarda złotych.

W okresie styczeń - marzec 2019 r. dochody budżetu państwa wyniosły 90,3 mld zł i były wyższe o 1,8 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń-marzec 2018 r. o ok. 1 mld zł

- czytamy w komunikacie.

Mniej z VAT i akcyzy, więcej z PIT i CIT

W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego lekko gorsze są dochody z podatku VAT oraz z akcyzy i podatku od gier. Sporo wyższe - o 6-10 proc. są wpływy z PIT i CIT. Dokładne dane z okresu styczeń-marzec 2019 r. w porównaniu do takiego okresu w 2018 r. prezentują się tak:

- dochody z podatku VAT były niższe o 0,6 proc. r/r (tj. ok. 0,2 mld zł),

- dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były niższe o 3 proc. r/r (tj. ok. 0,5 mld zł),

- dochody z podatku PIT były wyższe o 6 proc. r/r (tj. ok. 0,8 mld zł),

- dochody z podatku CIT były wyższe o 10,1 proc. r/r (tj. ok. 0,9 mld zł),

- dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 3,3 proc. r/r.

Wydatki blisko 95 mld zł

Wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń-marzec 2019 r. wyniosło 94,8 mld zł, tj. 22,8 proc. planu. W stosunku do tego samego okresu roku 2018 (85,3 mld zł) wydatki budżetu państwa były wyższe o 9,4 mld zł, tj. 11,1 proc., głównie z tytułu rozliczenia z budżetem UE (więcej o 3,5 mld zł), w ramach dotacji przekazanej dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (więcej o 1,9 mld zł) oraz z tytułu subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego (więcej o 1,4 mld zł). 

.. źródło: Ministerstwo Finansów

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo
Więcej o: