Wizy do USA. Ambasador Mosbacher zachęca Polaków, by składali wnioski

Ambasada USA w Warszawie ruszyła z kampanią promującą VisaWaiverDlaPolski. Zachęca, by jak najwięcej zainteresowanych złożyło wnioski do końca września. Jeśli spadnie liczba odmów w III kwartale 2019 r., Polska może wreszcie wejść do programu ruchu bezwizowego.
Zobacz wideo

Ambasador USA Georgetta Mosbacher po raz kolejny podkreśliła, że priorytetowo traktuje kwestię Polski w programie ruchu bezwizowego.

Ambasada zachęca

Na swoim Twitterze zaapelowała do Polaków, by składali wnioski o wizę do USA.

Czas, by obniżyć procent odmów na wnioski o wizę jest do końca września. Jeśli Polakom uda się w III kwartale 2019 r. uzyskać wymaganą liczbę akceptowanych wniosków dla wiz turystycznych, biznesowo-turystycznych lub biznesowych, osiągając poziom odmów poniżej 3 proc., Polska wejdzie do programu ruchu bezwizowego.

Odmów coraz mniej

Na początku lutego 2019 r. ambasada USA w Polsce potwierdziła, że odsetek odrzuconych wniosków o wizy dla Polaków w minionym roku budżetowym wyniósł zaledwie 3,99 proc. Chodzi o wizy klasy B, czyli czasowe wizy biznesowe (B-1), turystyczne (B-2) i biznesowo-turystyczne (B-1/B-2). To, jak dotąd, rekordowo dobry wynik Polski. Dla porównania, w latach 2014-2018 zawsze wynosił więcej niż 5-6 proc., a jeszcze w 2006 r. odrzucany był co czwarty wniosek.

Odsetek odrzucanych wniosków Polaków o wizy klasy B do USAOdsetek odrzucanych wniosków Polaków o wizy klasy B do USA Departament Stanu USA

Przy 4 478 odrzuconych w 2018 r. wnioskach o wizy tych pozytywnie rozpatrzonych powinno być aż o ok. 37 tys. więcej niż obecnie. Czy kampania VisaWaiverDlaPolski będzie skuteczna? Czas pokaże.

Polski sen o wizie

W tym momencie pewne jest to, że Polska - obok Bułgarii, Rumunii, Chorwacji i Cypru - nadal nie spełnia wymogów ruchu bezwizowego. Do USA wjeżdżać bez wizy mogą obywatele 38 państw, w tym 23 z UE. Są wśród nich nasi sąsiedzi, np.: Czechy, Słowacja, Litwa czy Węgry.

Państwa mogące podróżować do USA bez wizPaństwa mogące podróżować do USA bez wiz Gazeta.pl

Przypomnijmy, że o wejście przez Polaków do programu bezwizowego stara się także Koalicja Wizowa. Jej założyciele to: Polskie Linie Lotnicze LOT, Mastercard, Fundacja Polska Innowacyjna, Fundacja Teraz Polska, Fundacja im. Cichociemnych i Fundacja Instytut Myśli Schumana.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo
Więcej o: