Grupa PKP zarobiła prawie pół miliarda złotych w 2018 roku. "Straty z lat ubiegłych zostały spłacone"

Grupa PKP z coraz większym zyskiem. Państwowa spółka według wstępnych danych zarobiła w ubiegłym roku blisko 500 mln zł "na czysto". I spłaciła straty z poprzednich lat.
Zobacz wideo

Grupa PKP miała ok. 470 mln zł skonsolidowanego zysku netto w 2018 r., poinformował prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.

PKP z niemal pół miliarda zł zysku

"Ostatnie 2-3 lata to pasmo poprawy wyników finansowych, lepszego postrzegania kolei i lepszego wykonywania obowiązków przez spółki. W 2018 r. - to są dane nieostateczne - grupa osiągnęła zysk netto bliski 0,5 mld zł. Co ważne, w 2018 r. z tego dobrego wyniku PKP SA zakończyła spłatę strat z lat ubiegłych. Straty z lat ubiegłych w PKP SA zostały zakończone, spłacone. W 2019 r. nie będzie już pozycji 'pokrycie straty z lat ubiegłych'. To jest, myślę, historyczne wydarzenie" - powiedział Mamiński podczas konferencji prasowej.

PKP Intercity miało w ub.r. 174 mln zł zysku netto.

"Nasz zysk netto za 2018 rok wyniósł 174 mln zł. Tym samym trzeci rok z rzędu zakończyliśmy dodatnim wynikiem finansowym. Utrzymaliśmy też dotychczasową pozytywną ocenę ratingową Agencji Fitch. To bardzo ważny sygnał dla naszych partnerów biznesowych" - powiedział prezes PKP IC Marek Chraniuk.

PKP Cargo wcześniej podało, że miało 184 mln zł zysku netto w 2018 r.

"Wyniki były najwyższe od 2013 roku, czyli wejścia PKP Cargo S.A. na giełdę" - podkreślił prezes Czesław Warsewicz. Wyjaśnił, że na wyniki wpływ miało kilka czynników, z których najistotniejsze to boom inwestycyjny w infrastrukturze, który napędzał przewozy kruszyw oraz wzrost sektora intermodalnego.

W skład Grupy PKP wchodzą PKP S.A., czyli spółka matka, oraz 10 spółek świadczących usługi m.in. na rynku kolejowym, energetycznym i
teleinformatycznym. Działania spółek grupy nadzoruje i koordynuje PKP S.A. - wyznacza im cele i dba o ich realizację.

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: