Droga gotowa od prawie roku, ale nadal jest zamknięta. Jej budowa kosztowała 50 mln zł

Droga wojewódzka 747 z Lipska do mostu nieopodal Solca nad Wisłą kosztowała 50 mln zł i była finansowana ze funduszy europejskich. Pozyskano z nich ponad 30 mln zł. Prace zakończyły się w sierpniu 2018 r. Mimo to, droga nadal nie została oddana do użytku.
Zobacz wideo

Droga nr 747 to ważna dla regionu trasa. Przebiegając przez most na Wiśle w Kamieniu łączy Lubelszczyznę z południowym Mazowszem.

Droga czy ślepa uliczka?

W ramach kosztującej 50 mln zł inwestycji finansowanej z funduszy unijnych zbudowano 8,5-kilometrowy odcinek drogi między Lipskiem a mostem w Kamieniu nieopodal Solca nad Wisłą.

DW 747 na odcinku między Lipskiem a Solcem nad WisłąDW 747 na odcinku między Lipskiem a Solcem nad Wisłą Google Maps

Projekt wymagał dodatkowych prac jak wymiana gruntów, ale udało się go zakończyć w sierpniu ubiegłego roku. Jednak droga nadal jest zamknięta dla kierowców.

W listopadzie, po odbiorze wewnętrznym straży pożarnej i inwentaryzacji, rozpoczęliśmy procedurę dopuszczenia do użytkowania przez nadzór budowlany. Trwa to do dziś. Jest to związane z koniecznością uzupełniania dokumentacji

- powiedziała ”Dziennikowi Wschodniemu” Monika Burdon, rzeczniczka prasowa Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Jak zauważył serwis Money.pl, newralgiczny odcinek drogi 747 leży na ważnym szlaku komunikacyjnym, który prowadzi z Mazowsza w kierunku Rzeszowa, łącząc województwa mazowieckie, lubelskie i świętokrzyskie. Kluczowym elementem szlaku jest zbudowany w 2015 r. most na Wiśle w Kamieniu, który może być łącznikiem między drogami krajowymi nr 79 z Warszawy do Sandomierza i nr 19 z północy kraju do Rzeszowa.

Urzędniczy labirynt

Powodem zastoju w oddaniu drogi do użytku są formalności i zawiłe relacje między Wojewódzkim Inspektoratem Nadzoru Budowlanego, wykonawcą – firmą Strabag – a Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Warszawie.

Trwa gromadzenie niezbędnej dokumentacji, która być może pozwoli oddać drogę do użytku ”już” w maju 2019 r. Mimo wcześniejszych prognozowań WINB, w marcu nie doszło do wydania stosownych pozwoleń.

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo
Więcej o: