Monstrualna podwyżka za śmieci staje się faktem. Niektórzy mają płacić o 300 proc. więcej

Firmy zajmujące się odbiorem i przetwarzaniem odpadów coraz częściej windują ceny. Część samorządów już zdecydowała się na drastyczny wzrost opłat za śmieci. W skrajnych przypadkach wynoszą 300 proc.
Zobacz wideo

Coraz więcej samorządów podnosi opłaty za śmieci. I to drastycznie. Wzrost opłat o 100 a nawet 300 proc. planują wprowadzić władze Polic, co spotkało się z natychmiastowym protestem mieszkańców. O tym, czy podwyżka zostanie wprowadzona i w jakiej skali zdecyduje czwartkowa sesja rady miejskiej. 

100 proc. podwyżki nikogo już nie zaskakuje

Podobne sytuacje mają jednak miejsce w całym kraju. Z uwagi na nowe przepisy znaczący wzrost dotyczy przede wszystkim odpadów niesegregowanych. W Szczecinie przed podwyżką opłata w przypadku domu jednorodzinnego wynosiła 80 zł, po zmianie będzie to 130 zł. To o 60 proc. więcej. W Wągrowcu za śmieci mieszkańcy zapłacą o ok. 60-70 proc. więcej. Podobnie w Olsztynie i okolicach. W Dęblinie podwyżka cen wyniesie 100 proc. podobnie jak w gminie Stoszowice w dolnośląskim.

Czytaj też: Przez tydzień testował nowe zasady segregacji śmieci. "Już sam wybór kosza był problemem"

Sygnały o planowanych podwyżkach spływają z wielu polskich miast np. Szczecinka i Chełmca. W innych, np. w Tomaszowie Mazowieckim, lokalne władze chcą samodzielnie zbierać odpady i rozstają się z wynajętymi firmami. W innych wypadkach to firmy zajmujące się odpadami wypowiadają umowy. 

Skąd te podwyżki?

Zasady segregowania śmieci zmieniają się nie tylko dla obywateli, którzy wkrótce będą musieli osobno wyrzucać roślinne odpady organiczne. Na władze samorządowe również nałożono więcej obowiązków - co najmniej połowa śmieci w każdej gminie musi być segregowana. W wielu przypadkach opłaty za odbiór odpadów nie były znacząco podnoszone od lat, tymczasem firmy specjalizujące się w odbiorze, przetwarzaniu i segregacji skarżą się na drastyczny wzrost kosztów. 

Podwyżka cen przez wiele władz jest uznawana za urealnienie opłat - gminy i miasta nie chcą już dłużej dopłacać z własnej kieszeni do śmieci. Znacząco, bo o 80-100 proc. wzrosły też koszty przygotowania odpadów dla spalarni, przetwarzania odpadów wielkogabarytowych, a także koszt energii. 

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (121)
Monstrualna podwyżka za śmieci staje się faktem. Niektórzy mają płacić o 300 proc. więcej
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 59 razy 51

  No i jak tu nie kochać PIS-u.
  Za ich "rządów" WSZYSTKO DRASTYCZNIE DROŻEJE !!!! Tylko honor mocno potaniał ...

 • siwywaldi

  Oceniono 45 razy 33

  To jeszcze nic, bo za chwile MONSTRUALNĄ podwyżkę dostana wszyscy mieszkańcy budynków wielorodzinnych w miastach.
  Podwyżka będzie wynikać ze zmiany charakteru odbieranych z blokowisk śmieci na NIE SEGREGOWANE, bo segregacja ich na PIĘĆ frakcji w mieszkankach z kuchniami po 5-7 m2, jest zwyczajnie nierealna, o czym wie każdy, z inteligencją ciut wyższą niż ma szympans, z wyjątkiem twórców owych kretyńskich przepisów. :-))

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 36 razy 28

  wzrost opłat to wina pis, który DRASTYCZNIE (właśnie o jakieś 300%) podniósł tzw. opłatę środowiskową za składowanie odpadów na wysypiskach.
  kasa na piątkę Kurdupla musi być!

 • mateusztt

  Oceniono 27 razy 17

  Im więcej segregujemy tym drożej płacimy - czas skończyć z tym absurdem

 • hrabia_wronski

  Oceniono 18 razy 16

  Sponsorowane przez 500+ ,Jarkowe 1300 itd .
  Chcecie to macie ...hihihihihi

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 22 razy 14

  pis-owski populizm i rozdawnictwo pieniędzy musi skutkować podnoszeniem podatków i opłat.

 • daere

  Oceniono 12 razy 12

  Tak. Gmina Zielonki. Płaciłam 54 zł, teraz będę płacić 120. Za segregowane śmieci. A powinni za te śmieci dopłacać, bo przecież sprowadzają zza granicy. 120 zł i nic z tym nie można zrobić, bo to jest kwota niezależna od ilości. Tak się zawsze dzieje, jak urzędasy biorą się za regulacje, i zaczynają doić kasę z obywateli. Wcześniej, przed poprzednią ustawą, płaciłam 54 zł za kwartał, prywatnej firmie. Nie ma znaczenia, kto rządzi, wszyscy to takie same darmozjady i zło..je.

 • justas32

  Oceniono 24 razy 12

  PiS chce żeby było taniej - to opozycja podrzuca ludziom te podwyżki żeby zniszczyć Polskę. A za tym wszystkim stoi Tusk ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX