Bank Pekao SA zwolni do 900 osób. Ponad 600 zmieni warunki zatrudnienia. Koszt: 70-90 mln zł

Pekao SA rozwiąże umowy o pracę z nawet 900 pracownikami. Bank porozumiał się w tej sprawie z organizacjami związkowymi. Zwolnienia grupowe ruszają 26 kwietnia.
Zobacz wideo

Bank Pekao zawarł ze wszystkimi działającymi w instytucji organizacjami związkowymi porozumienie określające zasady zwolnień grupowych, które obejmą do 900 pracowników, podał bank. Pekao szacuje koszty restrukturyzacji zatrudnienia na ok. 70-90 mln zł i utworzy rezerwę tej wysokości.

Bank Pekao SA przeprowadzi zwolnienia grupowe

"Strony porozumienia uzgodniły m. in. kryteria doboru pracowników, których umowy o pracę zostaną rozwiązane oraz których warunki zatrudnienia zostaną zmienione w ramach zwolnień grupowych, warunki odpraw i dodatkowych świadczeń oraz zakres programu pomocy zwalnianym pracownikom" - czytamy w komunikacie. 

Uzgodniono także, że zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone w okresie od 26 kwietnia 2019 roku do 31 października 2019 roku i obejmą w zakresie rozwiązania umów o pracę maksymalnie 900 pracowników oraz w zakresie zmiany warunków zatrudnienia maksymalnie 620 pracowników banku, podano także.

Czytaj też: Automatyzacja, fuzje i rosnące wymagania "wyrzuciły" z pracy w rok 3000 bankierów. Będą kolejne zwolnienia

Koszt restrukturyzacji do 90 mln zł

"Bank szacuje wysokość całości kosztów związanych z rozwiązaniem umów o pracę i zmianą warunków zatrudnienia pracowników banku w ramach zwolnień grupowych na ok. 70-90 mln zł i z tego tytułu zostanie utworzona stosowna rezerwa w księgach rachunkowych banku" - czytamy dalej. 

Na początku kwietnia bank poinformował, że planuje przeprowadzenie zwolnień grupowych, w ramach których rozwiąże umowę o pracę z maksymalnie 950 pracownikami i zmieni warunki zatrudnienia maksymalnie 620 pracownikom. Proces ma potrwać od 25 kwietnia do 31 października br.

Bank wskazał, że restrukturyzacja jest konsekwencją wprowadzanej przez zarząd i zaakceptowanej przez radę nadzorczą strategii. Jej elementem jest proces transformacji, której cele to unowocześnienie, zwiększenie efektywności i centralizacja procesów. 

Bank Pekao jest częścią grupy PZU - największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - notowany w ramach indeksu WIG20, należy do grona pięciu największych spółek polskiej giełdy.

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed
Więcej o: