Komentarze (72)
Rosja. Rośnie problem z jakością ropy. Nie tylko Polska wstrzymuje odbiór. W Moskwie posiedzenie rządu
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • megaxs

  Oceniono 8 razy 2

  Agencja TASS hue hue hue. Została wyróżniona znakiem jakości Q. Jak się będzie teraz nazywać? 😀

 • siwywaldi

  Oceniono 16 razy 2

  Musieli trafić na jakieś trefne złoże i pewnie po cichu liczyli, ze ropa wymiesza się rurociągach, ale się nie udało.

  Podobnie jest z gazem ziemnym, który czasami podczas spalania w kuchence potrafi tak śmierdzieć, jakby był w połowie zmieszany z naftą

 • year68

  Oceniono 1 raz 1

  Nic się nie stało, po prostu przepłukali sobie zbiorniki, a szambo wysłali na Białoruś i do Polski. Na szczęście dostaliśmy cynk od Baćki i nie poszło do nas. A może po prostu zaczynają nam podsyłać II gatunek z II gatunku?

 • szabepio

  Oceniono 3 razy 1

  Bedzie pisowy polexit. A putin spokojnie wyd***a pisową Polskę. Nie mamy już zadnych przyjacioł ani sojuszników. Mamy tylko tempy pis i go****no w gaciach.

 • erwu

  Oceniono 5 razy 1

  Pamiętam z bajek, że krasnoludki sikały do mleka. Kto taki? Śmie szcz... kacapom do ropy?

 • mdzj

  Oceniono 3 razy 1

  Skąd te zanieczyszczenia? Czy pochodzą ze źródeł naturalnych, czy....
  W artykule zabrakło mi komentarza eksperckiego. Wnioski mogłyby być bardzo interesujące.

  Poniżej przytaczam fragment dyskusji pod artykułem GW z 23.04 dotyczącym tego samego tematu:
  ------
  chemik49. 23.04.2019, 18:50
  Autor nie pokusił się o konsultację chemiczną problemu. Związki chloroorganiczne nie występują nigdy w naturalnej ropie naturalnej. Natomiast są obecne w tzw olejach transformatorowych, produktach syntetycznych łudząco podobnych do normalnych olejów petrochemicznych, ale tworzących niebezpieczny odpad chemiczny do specjalnej utylizacji. Składników chloroorganicznych nie można oddzielić w procesie destylacji w rafinerii, jeśli trafią do paliwa tworzą niebezpieczne dla zdrowia dioksyny (kancerogenne!). Ktoś w Rosji pokusił się o łatwy zarobek.
  ------
  mdzj 23.04.2019, 19:46
  @chemik49.

  Wyjaśnienie ciekawe, choć brakuje mi liczb. Wiemy, że zawartość zanieczyszczeń kilkadziesiąt razy przekracza dopuszczalną normę. Ale jakie są to konkretne wartości?
  A przynajmniej rząd wielkości - ppm? promile? procenty?

  Białorusini przymusowo zmagazynowali 700 tys ton zanieczyszczonej ropy.
  Jeżeli dostawca próbował w ten sposób "zutylizować" zużyty olej transformatorowy, to ile musiało go być? Czy były to odpady pochodzące z remontu jednej stacji transformatorowej, czy raczej zapasy paskudztwa zgromadzone w całym kraju przez ostatnie 10 lat?
  Jedno i drugie jest szwindlem, ale kwestia skali procederu mogłaby wiele powiedzieć o szczeblu, na jakim zapadły odpowiednie decyzje.
  ---

 • qnqn

  Oceniono 1 raz 1

  Kiedy paliwo w baku się kończy to najpewniej zaraz trzeba będzie filtr wymieniać. Tylko, że do niektórych baków się nie doleje.

 • wagadudu

  0

  Kanistry w dłoń i na stacje biegiem...

 • szelmowaty

  0

  Będzie okazja skokowo podwyższyć ceny paliw....

 • komercyjny02

  Oceniono 4 razy 0

  Zwykło się uważać, że w przypadku czego jak czego, ale prymitywnego eksportu nieprzetworzonych surowców - nie da się wiele popsuć. Ale Rosjanin potrafi.

 • lubat

  Oceniono 4 razy 0

  Czy przypadkiem problem z zanieczyszczoną ropą nie ma swoich źródeł na Białorusi? Ostatnio między Mińskiem i Moskwą mocno zaiskrzyło, bo Rosja wprowadziła cła na owoce z Białorusi, twierdząc, że Białorusini wyeksportowali do Rosji więcej jabłek i gruszek niż wynoszą ich zbiory. Podobno mają dowody, że Białoruś pomaga Polsce obchodzić rosyjskie embargo na owoce i nawet nie chce im się zmieniać opakowań, tylko naklejają nowe (białoruskie) etykiety.
  Łukaszenko na posiedzeniu rządu transmitowanym przez TV zagroził krokami odwetowymi i wspomniał, że mógłby wyłączyć (w celu naprawy) rurociąg transportujący gaz czy ropę na Zachód, ale nie zrobi tego, bo on jest poważny gość.
  Może jednak się rozmyślił?;)

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 6 razy 0

  wreszcie jakaś dobra informacja

 • kacap_z_moskvy

  Oceniono 4 razy -2

  Propaagandowskie amatorczyki!

  Dwie nitki ropociagu. W jednej wszystko Ok, w drugie zaduzo chlorkow, ktore uzywaja dla rozluznienia ropy. Ale ich norma zostala przekroczona. Wlasnie szukaja przyczyny. Do 29 kwieti wypompuja zanieczyszczona rope i powroca tranzyt normalnej. Zreszta na Bialorusi juz rafinerii powroczili do normalnej pracy. I znow sprzedaja banderowcam paliwo.

 • fajny_zajety

  Oceniono 8 razy -2

  Po wyborach wrócimy do 6 zł za litr benzyny ,a za skroplony gaz z USA zapłacą własciciele pieców gazowych...

 • real_marek

  Oceniono 6 razy -2

  Wreszcie może się skończy mydlenie oczu o niezależności energetycznej Polski od Rosji. Przez całe wszystkie kolejne rządy i wszyscy dziennikarze wmawiali nam, że to uzależnienie energetyczne dotyczy gazu, podczas gdy w Polsce nie ma ani jednej elektrowni na ruski gaz. Za to pół energetyki na węglu kamiennym pali węglem z Donbasu i prawie cała gospodarka jest napędzana ruską ropą. I co robią polskie władze? Budują gazoport i Baltic Pipe.

 • kka69

  Oceniono 8 razy -4

  A ropociągiem przez Bałtyk płynie dobra ropa.
  O o to chodziło, aby był on potrzebny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX