Polska od 15 lat w UE. Rosati zarzuca PiS politykę zohydzania UE. Kuźmiuk ripostuje: UE musi wrócić do korzeni

Łukasz Kijek
To już 15 lat Polski w Unii Europejskiej. Redakcja Gazeta.pl zorganizowała z tej okazji specjalną debatę w Parlamencie Europejskim. Gośćmi Łukasza Kijka w studiu telewizyjnym w Strasburgu byli eurodeputowana SLD Krystyna Łybacka, Zbigniew Kuźmiuk europoseł PiS i Dariusz Rosati europoseł PO. Obejrzyj rozmowę z Parlamentu Europejskiego.

Najwięcej emocji podczas debaty wywołało pytanie o ryzyko polexitu. Według Dariusza Rosatiego z PO działanie rządu PiS prowadzą do zohydzania UE. Krystyna Łybacka z SLD podkreślała, że nikt otwarcie nie będzie miał odwagi, by przyznać, że chciałby wyjścia polski z europejskiej wspólnoty. Była minister edukacji zwraca jednak uwagę na to, że pewne działania polityków PiS mogą nas wypchnąć na margines UE, czyli de facto wykluczyć Polskę ze wspólnoty. - Wejście Polski do UE, to był wybór cywilizacyjny - ripostował europoseł PiS. Według Zbigniewa Kuźmiuka nikt nawet nie myśli o wyprowadzaniu Polski ze wspólnoty, ale UE musi wrócić do swoich korzeni. Obejrzyj całą debatę z Parlamentu Europejskiego.  

Zobacz wideo
embed

Debata europejska w Gazeta.pl

 • 29 kwietnia - Debata Europejska ze Strasburga 
 • 30 kwietnia - Jarosław Wałęsa, europoseł PO
 • 1 maja - Aleksander Kwaśniewski, były prezydent
 • 2 maja - Bogusław Liberadzki, europoseł SLD
 • 3 maja - Jan Olbrycht, europoseł PO
 • 4 maja - Kazimierz Michał Ujazdowski, europoseł niezrzeszony
Więcej o:
Komentarze (177)
Polska od 15 lat w UE. Rosati zarzuca PiS politykę zohydzania UE. Kuźmiuk ripostuje: UE musi wrócić do korzeni
Zaloguj się
 • falbor

  Oceniono 42 razy 38

  Najlepiej będzie jeżeli ci którym UE się nie podoba, wyjadą sobie na jakiś czas na Białoruś lub Ukrainę, albo lepiej, trochę bardziej na wschód...

 • huragan70

  Oceniono 37 razy 33

  Do jakich znowu korzeni? Świat idzie do przodu a nie do tyłu, panie Kuźmiuk (i jemu podobni!)

 • kroliklesny

  Oceniono 30 razy 26

  Kuzmiuk stanie i nakaze- Europ- wracaj do korzeni? PiSiakow pogielo totalnie! Musi? EU nic nie musi, oni sie maja dobrze a Polska im jest potrzebna jak pryszcz na d.jupie. I to tyle w temacie! Bo gdy Polska bedzie podskakiwac, to umieszcza swoje fabryki/ montownie w innych ciekawych rejonach swiata!

 • wejsunek47

  Oceniono 25 razy 25

  no niestety drodzy PIS owcy... rozwinięte cywilizacje zachodu nie będą tańcować pod dyktando średniowiecznych katoli z toruńskim złodziejem na czele i paranoicznego starca z Żoliborza...

 • karuzela65

  Oceniono 27 razy 25

  "Wrócić do korzeni" czyli do jakich korzeni? najpewniej mial na mysli oddać zarządzanie Unią biskupom, księżom i innej kaście kościelnej. Będzie na klęczkach, ale jakże modlitewnie i to uratuje cały świat przed bieda i nędzą. Tak droga marzy sie wszystkim pisowcom.

 • parapsychopatolog

  Oceniono 25 razy 21

  Co to są te korzenie? Sytuacja przed II Wojną? Może my wróćmy do korzeni pogańskich?

 • Oceniono 23 razy 21

  Panie Kuzmiuk na pana przykladzie mozna pokazac jak dziala powiedzenie ze jak z mozna zmanipulowac ludzi ze jedza z reki prezesa dla paru srebnikow i zapomniec swojch korzeniach porzadnych ludzi z wiosek dla mnie jest pan zerem

 • franclajn

  Oceniono 24 razy 18

  Polska nigdy nie była i nie jest państwem europejskim w zachodnim tego słowa znaczeniu. Nie pasują obywatelom RP unijne standardy prawne i cywilizacyjne. Bliżej im do kultury oraz mentalności ludów Wschodu, czyli Ukraińców, Białorusinów, Rosjan, a nawet Kazachów, Turków i Arabów. Polexit jest nieunikniony. Nie ma co się łudzić. Pokazują to kolejne sondaże przedwyborcze oraz nieustający w mediach reżimowych antyeuropejski jazgot. A to złe proszki do prania, a to złe euro, a to źli politycy w Brukseli, a to przeszkadza unijna flaga, itd. Opowiadanie, że władze Polski są za Unią i tylko trzeba wrócić do korzeni Wspólnoty, to zwykłe mydlenie oczu. Mam w rodzinie pisowców; ich nienawiść do Brukseli jest większa niż do Niemiec, które są dla nich symbolem wszelkiego zła. Co ciekawe, Rosja nie budzi aż tak złych emocji. Unia dla Polaków jest dobra dopóty, dopóki daje kasę. Nic innego się nie liczy. Polexit to naturalne następstwo takiego nastawienia. Bruksela zresztą o tym wie i też ma tej nieznośnej sytuacji dosyć. Uczcie, dobrzy ludzie, dzieci rosyjskiego, bo wkrótce będziecie ponownie w nowej, 'lepszej' unii ze ZBIR-em. Wystarczy spojrzeń na mapę Europy. Geopolityka jest nieubłagalna. Tertium non datur.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX