Właściciele firm i samozatrudnieni mogą odetchnąć z ulgą. Rząd wycofuje się z testu przedsiębiorcy

Minister Emilewicz potwierdziła dziś, że rząd rezygnuje z projektu tzw. testu przedsiębiorcy. W zamian zostaną opracowane nowe metody egzekwowania aktualnych przepisów prawa.
Zobacz wideo

Rządowy pomysł na test przedsiębiorcy proponowany przez resort finansów nie wejdzie w życie. Zamiast tego rząd zdecydował się podjąć negocjacje z pracodawcami i związkowcami dot. obowiązujących przepisów.

Nie będzie testu przedsiębiorcy. Jest wczorajsze postanowienie Rady Ministrów i jednocześnie mamy wypracować na Radzie Dialogu Społecznego zasady egzekwowania dziś obowiązującego prawa, bo też zdajemy sobie sprawę, że kreatywny gen przedsiębiorcy polskiego czasami sprawia, że samozatrudnienie jest pokusą

- powiedziała w rozmowie w Radio Wrocław minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Test na przedsiębiorcę

Niektóre firmy zachęcają  do zakładania działalności gospodarczej, żeby płacić niższe podatki. Założenie firmy w niektórych przypadkach może być korzystne także dla pracowników. Takie rozwiązania pozwala płacić niższe podatki lepiej zarabiającym.

Test przedsiębiorcy miał sprawdzać, kto z samozatrudnionych faktycznie prowadzi działalność, a kto jedynie korzysta na niższych podatkach. Pomysł minister Czerwińskiej od początku budził kontrowersje. Resort szacował, że taka metoda uszczelnienia systemu podatkowego mogłaby przynieść dodatkowy dochód publiczny w wysokości ok. 1 mld 247 mln zł.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo
Więcej o: