Jacek Kurski może otwierać szampana. TVP otrzyma 1,12 mld zł rekompensaty. Inni dostaną tylko miliony

Rekompensata, którą Sejm przyznał mediom publicznych za utracony abonament prawie w całości trafi to TVP. Instytucja, którą kieruje Jacek Kurski z 1,26 mld zł otrzyma aż 1,12 mld zł. Miliony, które pozostaną, podzielą między sobą Polskie Radio i regionalne ośrodki telewizji.
Zobacz wideo

Zgodnie z lutową decyzją Sejmu media publiczne otrzymają  1,26 miliarda złotych rekompensaty za utracone wpływy wynikające z tego, że niewielu Polaków płaci abonamentKrajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) zdecydowała właśnie o podziale środków pomiędzy poszczególne instytucje. 

Jacek Kurski z kolejną rekompensatą

Lwia część rekompensaty, bo aż 1,12 mld zł, trafi do TVP, którą kieruje Jacek Kurski - informują Wirtualne Media. Polskie Radio może liczyć na zaledwie 60 mln zł, a regionalne ośrodki telewizji publicznej podzielą między siebie 72 mln.

Przypomnijmy, że w latach 2017-2018 TVP i Polskie Radio otrzymały już z tytułu rekompensat 980 mln zł. Również wtedy około 88 proc. środków dostała kierowana przez Jacka Kurskiego TVP. Telewizja otrzymała też dodatkowe wsparcie - 800 mln zł pożyczki ze Skarbu Państwa.

Polacy niechętnie płacą abonament

Z raportu TVP opublikowanego w zeszłym roku wynika, że abonament radiowo-telewizyjny opłaca zaledwie 7,6 proc. gospodarstw domowych. Wpływy z tego tytułu wynoszą ok. 350 mln zł rocznie. Według autorów projektu ustawy o tegorocznej rekompensacie roczny ubytek wpływów abonamentowych to blisko 957 mln zł rocznie. 

Podczas uchwalania ustawy wprowadzającej rekompensatę Barbara Bubula z PiS podkreślała, że proponowana kwota rekompensaty tylko w "nieznacznej" części jest przeznaczona na finansowanie informacji i publicystyki w Telewizji Polskiej, w większości natomiast na finansowanie radia publicznego, w tym 17 rozgłośni regionalnych czy ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej, a także "bardzo bogatej i różnorodnej oferty programów związanych z kulturą, edukacją, a także rozrywką i sportem".

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (35)
Jacek Kurski może otwierać szampana. TVP otrzyma 1,12 mld zł rekompensaty za abonament. Inni dostaną tylko miliony
Zaloguj się
 • kazek100

  Oceniono 19 razy 19

  Pamiętajcie wyborcy. Na uczciwe wynagrodzenie dla nauczycieli nie ma pieniędzy w budżecie! Broniarz strajkuje politycznie, a nauczyciele to nieroby. Dlatego Jacek Kurski musi z twoich podatków dostać miliardy, bo on nie ma nic wspólnego z polityka i pracuje w pocie czoła.

 • remo29

  Oceniono 16 razy 16

  Nauczyciele, lekarze, pocztowcy, już wiecie gdzie jest wasza kasa?

 • zdzisiopierdzisio

  Oceniono 14 razy 14

  W mojej restauracji jest trujące żarcie, które sam przyrządzam , nie mam w niej żadnych gości -uprzejmie proszę nasz rząd o rekompensatę.

 • evergreen111

  Oceniono 13 razy 13

  Będą teraz mogli jeszcze efektywniej pluć i jeszcze lepiej na tym zarabiać, ta cała kacza hołota!

 • montagnes44

  Oceniono 12 razy 12

  Kasa na pisbolszewicką propagandę.

 • smarekdarek

  Oceniono 14 razy 12

  Za chwilę znowu się okaże, że w TVP brakuje pieniędzy, bo Kurski "przejadł" na chybione inwestycje i premie, a wtedy politycy znowu chętnie sięgną po nasze pieniądze.
  youtube.com/watch?v=H26xvJAOAgI

 • piotraa81

  Oceniono 11 razy 11

  Trzeba dużo kasy na propagandę przed wyborami i na nagrody zanim zostaną oderwani od koryta...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX