Koniec kwietnia, czas na PIT. W tym roku nic nie musisz robić, ale to może być błąd!

We wtorek 30 kwietnia, czyli zwyczajowo ostatni dzień na złożenie zeznań PIT. W tym roku osoby rozliczające się na formularzach PIT-37 i PIT-38 nie muszą nic robić, a ich zeznanie i tak trafi do urzędu skarbowego. Warto się jednak zainteresować swoim zeznaniem, bo może się okazać, że do fiskusa trafi niekorzystna wersja.
Zobacz wideo

W tym roku pierwszy raz osoby, które powinny złożyć coroczne zeznanie podatkowe PIT-37 (czyli m.in. dla dochodów z umów o pracę czy umów cywilnoprawnych) oraz/lub PIT-38 (czyli dla dochodów kapitałowych, np. z giełdy), teoretycznie nic nie muszą robić. Od 15 lutego w usłudze "Twój e-PIT" czekają na nich ich wstępnie wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową zeznania, i jeśli podatnik do końca kwietnia tego zeznania nie poprawi, nie odrzuci czy nie złoży innego - formularz z usługi "Twój e-PIT" ostatniego dnia kwietnia zostanie uznany za złożony. Czyli - Twój coroczny obowiązek podatkowy będzie zrealizowany. Ewentualny zwrot nadpłaty podatku zostanie wówczas przelany na to samo konto, co w zeszłym roku albo wysłany przekazem pocztowym.

Ministerstwo Finansów przygotowało świetne udogodnienie dla milionów podatników. Co do tego nie ma wątpliwości. Niemniej warto się jednak swoim zeznaniem zainteresować. Może się bowiem okazać, że wysłane do fiskusa zeznanie będzie dla Ciebie niekorzystne, bo np. nie będzie zawierało ulg podatkowych!

I wcale nie chodzi o to, że skarbówka chce Cię ograbić - po prostu zeznanie w usłudze "Twój e-PIT", które (jeśli go nie poprawisz/uzupełnisz) trafi do urzędu skarbowego, jest wypełnione na podstawie tylko tych danych, do których KAS miała dostęp. A że nie o wszystkim wie - nie wszystko w zeznaniu ujęła. Dlatego zeznanie z usługi "Twój e-PIT" najlepiej jest potraktować jako pewien "szkic", jako zeznanie wstępnie wypełnione, które należy jeszcze przejrzeć, uzupełnić i dopiero wówczas zaakceptować!

Uwaga na "pułapki" przy uldze na dzieci!

W zeznaniu wypełnionym przez KAS znajduje się ulga na dzieci, ale tylko w sytuacji, gdy była wykazana w zeszłorocznym PIT (czyli za 2017 r.). Te dane zostały niejako "przeklejone". Jednak jeśli dziecko urodziło  Ci się dopiero w 2018 r., albo w zeszłym roku zapomniałeś o uldze na dzieci, nie została ona w tym roku automatycznie uwzględniona i musisz ją dopisać samodzielnie.

Warto to zrobić, bo od podatku można odliczyć maksymalnie po 1112 zł rocznie za pierwsze i drugie dziecko, 2000 zł za trzecie i 2700 zł za czwarte i kolejne!

Na pocieszenie dodamy, że w 2020 r. (czyli w zeznaniach za 2019 r.) ulga na dziecko urodzone w 2019 r. będzie już uwzględniona w zeznaniu wypełnionym przez KAS.

Jest też jeszcze jeden "haczyk". Otóż w zeznaniu z "Twój e-PIT" ulga na dziecko jest uwzględniona TYLKO do ukończenia przez dziecko 18 lat. Tymczasem jeśli pełnoletnie dziecko kontynuuje naukę, ulga podatkowa na nie dalej przysługuje. Dlatego za okres od uzyskania przez dziecko pełnoletności ulgę w udostępnionym zeznaniu trzeba wprowadzić samodzielnie!

Korzystasz z innych ulg i odliczeń? Dodaj je sam!

Tylko ulga na dzieci jest uwzględniona automatycznie w "Twoim e-PIT" - i to z pewnymi wyjątkami opisanymi powyżej. Jeśli komuś należą się inne ulgi czy odliczenia podatkowe - musi je uzupełnić samodzielnie! To kolejny argument, że warto jednak nie pozostawić swojego zeznania PIT "na łaskę" skarbówki, i znaleźć czas na jego uzupełnienie w usłudze "Twój e-PIT" do końca kwietnia (albo oczywiście wypełnić swoje zeznanie całkowicie we własnym zakresie). Inaczej straci się szansę na wyższy zwrot podatku!

Ulgi i odliczenia, które mogą się komuś należeć, a nie zostały uwzględnione automatycznie przez KAS, to np.:

* ulga za oszczędzanie na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)

* ulga rehabilitacyjna

* ulga internetowa

* ulga na darowizny na cele pożytku publicznego czy kultu religijnego

* ulga dla honorowych krwiodawców

Chcesz się rozliczyć wspólnie z małżonkiem? Zrób to sam!

Kolejnym "haczykiem" jest to, że zeznania wypełnione przez KAS są domyślnie zeznaniami indywidualnymi (nawet jeśli we wcześniejszych latach rozliczaliśmy się wspólnie z małżonkiem!). Tymczasem często rozliczając się wspólnie z małżonkiem można zapłacić niższy podatek. Jeśli zignorujemy w tym roku PIT-y, nie skorzystamy więc z tej preferencji i stracimy na tym finansowo.

Szczęśliwie, w usłudze "Twój e-PIT" jest możliwa zmiana sposobu rozliczenia na wspólne z małżonkiem (albo jako osoba samotnie wychowująca dziecko - to też daje preferencje). Wystarczy więc kilka "kliknięć", i już zeznanie będzie korzystniejsze. Ale - należy jednak samemu się wykazać inicjatywą, skarbówka za nas tej lepszej opcji sama nie wybierze!

Uwaga też na inne sprawy

Kwestii, na które w usłudze "Twój e-PIT" należy samodzielnie zwrócić uwagę, jest więcej. Pisaliśmy np. o sytuacji, gdy w zeznaniu nie została uwzględniona pełna ulga na dzieci. Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że nie jest to błąd, i że należy wybrać opcję "dodaj zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dziecko". Dla osób niewprawionych w podatkowych kwestiach może to być jednak nieoczywista kwestia, dlatego radzimy być tutaj uważnym.

Czytaj więcej: Twój e-PIT. Łatwo o gafę i dużo niższy zwrot podatku. Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Warto sprawdzić też uwzględnione w zeznaniu koszty uzyskania przychodu. Są tu bowiem czasem pewne wyjątki (np. 50-procentowe koszty dla twórców, wyższe koszty dla osób dojeżdżających czy łączących etaty) i dobrze jest zweryfikować, czy na linii pracodawca-KAS (zeznania są wszak wypełnione na podstawie PIT-11, czyli tego, co przesłał nasz pracodawca) nie doszło do jakichś błędów.

30 kwietnia to nie koniec świata

Jest jeszcze jedna kluczowa informacja. 30 kwietnia to zwyczajowo graniczna data dla "wysyłki" PIT-ów. Nie znaczy to jednak wcale, że po tym dniu zeznania nie da się poprawić. Jeśli w maju albo jeszcze później zobaczymy, że coś w zeznaniu PIT "nie gra", można złożyć korektę. Mamy na to wręcz aż 5 lat. Korektę zeznania można złożyć także przez usługę "Twój e-PIT".

Co z zapłatą podatku?

W sytuacji, gdy nie zainteresujesz się zupełnie swoim zeznaniem podatkowym w tym roku, a okaże się, że musisz dopłacić podatek, zostaniesz o tym poinformowany przez urząd skarbowy do końca maja.

Co z jednym procentem?

Jeśli nie zaakceptujesz do końca kwietnia swojego zeznania PIT, Twój 1 procent podatku trafi do tej samej Organizacji Pożytku Publicznego co rok temu. Taki sam będzie również cel szczegółowy. Jeśli dany cel szczegółowy jest już nieaktualny (bo np. dziecko jest już podopiecznym innej fundacji), 1 procent trafi na "ogólne" konto danej organizacji.

Masz np. własną działalność? PIT wypełnij sam!

Udogodnienie związane z usługą "Twój e-PIT" i automatyczną wysyłką zeznania dotyczy wyłącznie osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Jeśli powinieneś złożyć inny typ zeznania - np. PIT-36, bo prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, KAS za Ciebie tego nie zrobiło! Nadal samodzielnie musisz wypełnić zeznanie i wysłać je do urzędu skarbowego!

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo
Więcej o: