PepsiCo pozwało rolników. Uprawiali ziemniaki, z których produkuje się chipsy Lay's

Amerykańskie przedsiębiorstwo PepsiCo pozwało czterech rolników z Indii, którzy bez odpowiednich uprawnień mieli uprawiać ziemniaki zarejestrowane przez firmę do wyłącznego użytku w produkcji chipsów ziemniaczanych marki Lay's.

PepsiCo wniosło oskarżenie przeciwko indyjskim rolnikom na początku tego miesiąca. Sprawa zostanie rozpatrzona przez sąd rejonowy w stanie Gujarat w zachodniej części Indii. Amerykańskie przedsiębiorstwo twierdzi, że pozwani farmerzy nie byli uprawnieni do uprawy chronionej odmiany ziemniaka, którą wykorzystuje się do produkcji chipsów Lay's - informuje CNN

„PepsiCo jest największą firmą kupującą ziemniaki w Indiach i jednym z pierwszych przedsiębiorstw, które współpracują z tysiącami lokalnych rolników, aby uprawiać specjalnie chronioną odmianę ziemniaków. W tym przypadku podjęliśmy sądowe postępowanie przeciwko osobom, które nielegalnie zajmowały się uprawą naszej zarejestrowanej odmiany” - powiedział lokalny rzecznik firmy PepsiCo.

PepsiCo pozwało czterech rolników z Indii. Związki zawodowe protestują

Związki zawodowe rolników i lokalni aktywiści walczą przeciwko PepsiCo, wskazując na nierówności między lokalnymi biznesami a przedsiębiorcami o globalnym zasięgu. Indyjscy detaliści protestowali już przeciwko takim firmom jak Walmart i Amazon, twierdząc, że olbrzymie amerykańskie firmy niszczą ich interesy. Stowarzyszenia indyjskich rolników wezwały rząd Indii do podjęcia działań przeciwko PepsiCo. W liście do rządu twierdzą, że prawa rolników do uprawy i sprzedaży zarejestrowanych odmian są chronione indyjskimi przepisami o rolnictwie.

„Uważamy, że zastraszanie i prawne nękanie rolników ma miejsce, ponieważ nie są oni w pełni świadomi swoich praw” - napisano w liście. Rolnicy twierdzą również, że PepsiCo wysłało do oskarżonych rolników prywatnych detektywów, którzy udawali potencjalnych nabywców, potajemnie nagrywając ich filmy i pobierając próbki ziemniaków.

Przedsiębiorstwo PepsiCo, które jest właścicielem takich marek jak Lay's, Cheetos, 7 Up czy Mirinda, domaga się od każdego z czterech oskarżonych rolników odszkodowania w wysokości 10 milionów rupii (143 000 dolarów amerykańskich). 

Zobacz wideo
Więcej o: