Już nie musisz być rolnikiem, by kupić ziemię rolną do 1 hektara. Sejm znowelizował ustawę

Według przepisów znowelizowanej w piątek przez Sejm ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, osoba nie będąca rolnikiem będzie mogła kupić działkę rolną do 1 hektara. Dotychczasowe przepisy mówiły o działce do 0,3 hektara. Ustawą zajmie się teraz Senat.
Zobacz wideo

Znowelizowane podczas piątkowych obrad Sejmu prawo ma ułatwić obrót ziemią tak państwową, jak prywatną.

Przypomnijmy, że dotychczasowe restrykcje zostały wprowadzone przez obecny parlament w kwietniu 2016 r. Rząd chciał w ten sposób ograniczyć handel ziemią przez osoby, które nie są rolnikami. Jedynym wyjątkiem od ustanowionych dwa lata temu, a nowelizowanych teraz przepisów, był Kościół i związki wyznaniowe.

Zmniejszenie ograniczeń

Według nowych zasad każda osoba, która nie jest rolnikiem będzie mogła kupić działkę rolną (tak w mieście, jak i na wsi) z przeznaczeniem na dowolny cel. Działka taka będzie mogła mieć jednak maksymalnie 1 hektar. To ponad trzy razy większa norma niż dotychczas.

Po zmianach, wprowadzonych przez nowelę ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw, więcej podmiotów będzie mogło nabyć grunty rolne. Dotyczy to nieruchomości rolnych, zwłaszcza gruntów o powierzchni do 1 ha oraz położonych w granicach administracyjnych miast. Dotychczas działki te, mimo że nie leżały w kręgu zainteresowań rolników i nie były wykorzystywane do celów produkcji rolnej, nie mogły być przedmiotem obrotu, a właściciele takich nieruchomości nie mogli swobodnie nimi dysponować co prowadziło do znacznej utraty ich wartości

- czytamy w sprawozdaniu z posiedzenia Sejmu.

Inne zmiany w ustawie

Jeśli powierzchnia nabytej ziemi rolnej przekroczy limit 1 hektara, właściciel będzie zobowiązany do podjęcia działalności rolniczej i nie będzie mógł sprzedać działki przez 5 kolejnych lat. Jeżeli właściciel ziemi będzie chciał ją sprzedać wcześniej, będzie mógł wystąpić z wnioskiem o zgodę do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a nie do sądu, jak dotąd. 

Poza tym na wsi, w celach innych niż rolne, będzie można kupić tylko jedną działkę. 

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo
Więcej o: