Polska myśli o zakupie F-35. Tymczasem szef Pentagonu ostro krytykuje program jego budowy

Polska zamierza kupić od Amerykanów myśliwce F-35. Tymczasem pełniący obowiązki ministra obrony USA Patrick Shanahan o programie ich budowy i eksploatacji wyraził się ostatnio, delikatnie mówiąc, dość niecenzuralnych słowach.
Zobacz wideo

F-35 to bardzo nowoczesny jednomiejscowy, jednosilnikowy myśliwiec wielozadaniowy piątej generacji, zbudowany przez amerykański koncern Lockheed Martin. Samolot, który miał być wyjątkowym pokazem możliwości tamtejszego przemysłu i majstersztykiem technologicznym jest daleki od doskonałości.

Pierwsze maszyny rozpoczęły służbę w amerykańskiej armii w 2016 roku i od tego czasu ich flota była kilkanaście razy uziemiana z powodu wykrycia usterek mogących wpłynąć na bezpieczeństwo lotu.

W raporcie Government Accountability Office (GAO), specjalnego biura kontrolnego amerykańskiego Kongresu, opublikowanym w ubiegłym roku można np. przeczytać, że program F-35 posiada 966 nierozwiązanych problemów, z których aż 111 może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, zdrowie lub inne krytyczne wymagania.

W tym roku pojawił nowy raport GAO. Dowiadujemy się z niego, że w 2018 r. – od maja od listopada – niemal 30 proc. amerykańskich maszyn F-35 nie było w stanie realizować misji z powodu opóźnień w dostawie odpowiednich części zamiennych.

Rosną też drastycznie koszty całego programu budowy i eksploatacji F-35. Teraz mówi się, że 60-letnia eksploatacja tych maszyn będzie kosztować Amerykanów ponad bilion dolarów.

Czytaj więcej: Sześć silników, 250 ton i ponad 300 km/h. Pierwszy lot największego samolotu świata

Krytyczna uwaga o programie, ale samolot wspaniały

Zapewne to wszystko wpłynęło na bardzo brutalną ocenę programu F-35 przez pełniącego obowiązki ministra obrony USA Patricka Shanahana. Shanahan powiedział niedawno do inspektorów analizujących jego przebieg i postępy, że jest on z.....y (fucked up).

Kiedy pojawiły się głosy krytyki, sprecyzował swoją wypowiedź. Podkreślił, że ten komentarz dotyczy programu eksploatacji samolotu. Sam myśliwiec, jego zdaniem, jest wspaniały.

Polska myśli o zakupie F-35

Słowa Shanahana padły mniej więcej w momencie, gdy przedstawiciel Departamentu Obrony USA wiceadmirał Mathias Winter poinformował Izbę Reprezentantów, że rząd Stanów Zjednoczonych rozważa możliwość sprzedaży myśliwców F-35 pięciu krajom: Polsce, Rumunii, Grecji, Hiszpanii i Singapurowi.

Te słowa skomentował nasz minister obrony. - To nie jest zaskoczenie, ponieważ rozpoczęliśmy już negocjacje. Przygotowałem podstawy prawne i finansowe, aby nabyć przynajmniej 32 samoloty piątej generacji – napisał Mariusz Błaszczak na Twitterze z początkiem kwietnia.

Czytaj więcej: Myśliwce F-35 przylecą do Polski? Będą latającą reklamą amerykańskich samolotów bojowych

Wydamy na to – razem z pakietami logistycznym i szkoleniowym – kilkanaście miliardów złotych. Sam samolot ponoć ma nam być sprzedany w cenie 120 mln dol. za sztukę – armia USA kupuje je w wersji podstawowej za 80 mln dol.

Pierwsze dostawy samolotów F-35 do Polski będą możliwe w 2024 roku – twierdzi ich producent Lockheed Martin.

Zobacz wideo

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (299)
Polska myśli o zakupie F-35. Tymczasem szef Pentagonu ostro krytykuje program jego budowy
Zaloguj się
 • cmok_wawelski

  Oceniono 34 razy 26

  Pis juz masowo trnie drzewa, zeby bylo z czego robic papier na druk 'przyszlych' pieniedzy.

 • mikroolbrzym

  Oceniono 25 razy 19

  cóż. pozostaje nadzieja, że teraz przynajmniej dostaną krzesło przy podpisywaniu dokumentów.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 50 razy 18

  ten samolot jest rzeczywiście bardzo poroniony, teoretycznie 5-ej generacji ale często jak wykazała praktyka, to zwykły nielot, wiele krajów rezygnuje z jego zakupu, wiec oczywiście pisowska Polska chce go kupić - i to na dodatek za ogromna kasę!
  wiec się pytam dlaczego nie Gripen E (Saab), Rafale (Dassault), Eurofighter (Airbus), albo także amerykański następca FA-18, le Super Hornet (Boeing)? Zróbcie choć raz uczciwy przetarg Pisowskie Edki, porównajcie ceny i możliwości samolotu a potem można nawet narodu spytać w referendum co o tym myśli? toż to kwestia miliardów złotych z kieszeni podatnika się w tej kwestii wazy

 • aniten_aniten

  Oceniono 28 razy 16

  Kupując F-35 stajemy się częścią amerykańskiego systemu informatycznego. Oczywiście nam to nic nie zmienia bo i tak robimy im loda ale moim zdaniem powinniśmy inwestować w sprzęt europejski w którym możemy partycypować jak choćby Eurofighter który będzie rozwijany albo od razu nowa wersja 5. generacji.

 • net_friend

  Oceniono 20 razy 14

  Jak było ze śmigłowcami kilka na pewno kupimy, żeby było na tle czego prężyć się do kamer.

 • falbor

  Oceniono 19 razy 13

  No jeżeli to p.Blaszczak za to odpowiada...,
  to jestem spokojny jak o te 80 Caracali dla specjalsów!

 • junk92508

  Oceniono 16 razy 10

  Idealny zakup dla PiS

  1. USA się ucieszy z odzyskania wtopionej kasy
  2. Pis się ucieszy bo znów porobią fotki z trumpem
  3. Putin się ucieszy bo się tak psują że są niegroźne

  4. Chiny i Putin się ucieszą bo w tym burdelu co PiS zrobił z wojskiem skopiują co chcą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX