Polska myśli o zakupie F-35. Tymczasem szef Pentagonu ostro krytykuje program jego budowy

Polska zamierza kupić od Amerykanów myśliwce F-35. Tymczasem pełniący obowiązki ministra obrony USA Patrick Shanahan o programie ich budowy i eksploatacji wyraził się ostatnio, delikatnie mówiąc, dość niecenzuralnych słowach.
Zobacz wideo

F-35 to bardzo nowoczesny jednomiejscowy, jednosilnikowy myśliwiec wielozadaniowy piątej generacji, zbudowany przez amerykański koncern Lockheed Martin. Samolot, który miał być wyjątkowym pokazem możliwości tamtejszego przemysłu i majstersztykiem technologicznym jest daleki od doskonałości.

Pierwsze maszyny rozpoczęły służbę w amerykańskiej armii w 2016 roku i od tego czasu ich flota była kilkanaście razy uziemiana z powodu wykrycia usterek mogących wpłynąć na bezpieczeństwo lotu.

W raporcie Government Accountability Office (GAO), specjalnego biura kontrolnego amerykańskiego Kongresu, opublikowanym w ubiegłym roku można np. przeczytać, że program F-35 posiada 966 nierozwiązanych problemów, z których aż 111 może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, zdrowie lub inne krytyczne wymagania.

W tym roku pojawił nowy raport GAO. Dowiadujemy się z niego, że w 2018 r. – od maja od listopada – niemal 30 proc. amerykańskich maszyn F-35 nie było w stanie realizować misji z powodu opóźnień w dostawie odpowiednich części zamiennych.

Rosną też drastycznie koszty całego programu budowy i eksploatacji F-35. Teraz mówi się, że 60-letnia eksploatacja tych maszyn będzie kosztować Amerykanów ponad bilion dolarów.

Czytaj więcej: Sześć silników, 250 ton i ponad 300 km/h. Pierwszy lot największego samolotu świata

Krytyczna uwaga o programie, ale samolot wspaniały

Zapewne to wszystko wpłynęło na bardzo brutalną ocenę programu F-35 przez pełniącego obowiązki ministra obrony USA Patricka Shanahana. Shanahan powiedział niedawno do inspektorów analizujących jego przebieg i postępy, że jest on z.....y (fucked up).

Kiedy pojawiły się głosy krytyki, sprecyzował swoją wypowiedź. Podkreślił, że ten komentarz dotyczy programu eksploatacji samolotu. Sam myśliwiec, jego zdaniem, jest wspaniały.

Polska myśli o zakupie F-35

Słowa Shanahana padły mniej więcej w momencie, gdy przedstawiciel Departamentu Obrony USA wiceadmirał Mathias Winter poinformował Izbę Reprezentantów, że rząd Stanów Zjednoczonych rozważa możliwość sprzedaży myśliwców F-35 pięciu krajom: Polsce, Rumunii, Grecji, Hiszpanii i Singapurowi.

Te słowa skomentował nasz minister obrony. - To nie jest zaskoczenie, ponieważ rozpoczęliśmy już negocjacje. Przygotowałem podstawy prawne i finansowe, aby nabyć przynajmniej 32 samoloty piątej generacji – napisał Mariusz Błaszczak na Twitterze z początkiem kwietnia.

Czytaj więcej: Myśliwce F-35 przylecą do Polski? Będą latającą reklamą amerykańskich samolotów bojowych

Wydamy na to – razem z pakietami logistycznym i szkoleniowym – kilkanaście miliardów złotych. Sam samolot ponoć ma nam być sprzedany w cenie 120 mln dol. za sztukę – armia USA kupuje je w wersji podstawowej za 80 mln dol.

Pierwsze dostawy samolotów F-35 do Polski będą możliwe w 2024 roku – twierdzi ich producent Lockheed Martin.

Zobacz wideo

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: