Komentarze (299)
Polska myśli o zakupie F-35. Tymczasem szef Pentagonu ostro krytykuje program jego budowy
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • rw1270

  Oceniono 9 razy 5

  Polskie rządy kupują, kupują już od 20 lat i na razie kupiły tylko kilka F-16 i używanych Leopardów. Bo przecież nie chodzi o to, by złapać króliczka, ale by go gonić. Podejrzewam, że przetargi są tak ustawiane, by wszystkich zdyskwalifikować na starcie, bo lepiej nic nie mieć, niż kupić, a potem tłumaczyć się pięćdziesięciu komisjom.

  Obiektywnie Polska po prostu nie ma pieniędzy na „najlepsze” pod względem parametrów uzbrojenie, szczególnie po uwzględnieniu kosztów eksploatacji (praktycznie każde nowoczesne urządzenie kosztuje dużo w eksploatacji). Moim zdaniem lepiej kupować „wystarczająco dobre” maszyny, sprawdzone przez sojuszników. Wojny praktycznie nigdy nie były wygrywane przez najlepszy sprzęt, ale przez wystarczająco efektywny, dostarczany w wystarczającej ilości, wystarczająco łatwy i tani w obsłudze i wystarczająco niezawodny. Rosyjski sprzęt mógłby taki być, gdyby nie brak części, awaryjność i wrogość. Pozostaje więc zachodni sprzęt poprzednich generacji. Lepiej kupić więcej starszych samolotów i mieć pieniądze na ich obsługę, amunicję i trening, niż wydać na nowe cacko i zaparkować je w hangarze.

 • M.M. K.

  Oceniono 5 razy 5

  I co z tego że z.....y? Jak frajer chce kupić to nie ma problemu...

 • ziaziul

  Oceniono 6 razy 4

  Miś musi być drogi.

 • jacmenos

  Oceniono 4 razy 4

  i jak będzie ładnie na paradach wojskowych ! F 35 obok 4 szt śmigłowców Ferrari ! A co ? nie stać nas ?

 • jakuz3

  Oceniono 4 razy 4

  A pilotów wyznaczy się specjalną ustawą.

 • farcry3

  Oceniono 6 razy 4

  Powiedzmy sobie szczerze. Jak wybuchnie jakiś konflikt globalny to wtedy będzie bez znaczenia, czy będziemy mieli jeden myśliwiec czy 100. Te 4 helikoptery Ferrari też niczego nie zmienia. Dlatego mądre Narody nie bedące potegami militarnymi pieniądze przeznaczają na naukę i innowacyjność zamiast na kupowanie zbędngo złomu .

 • aniten_aniten

  Oceniono 12 razy 4

  Generalnie powinniśmy integrować się militarnie z Niemcami i Francją oraz Unią a nie dorzucać do worka amerykańskiego.

 • rabieg

  Oceniono 10 razy 4

  PIS wykończy Służbę Zdrowia by kupić samoloty przeciwko Rosji.
  Może w offsecie Amerykanie będą nam dofinansowywać Służbę Zdrowia przynajmniej do wywołania wojny z Rosją?

 • andrzej2310

  Oceniono 5 razy 3

  Brawo. Pisowski rząd zakupi za ok. 400 mln zł za sztukę śmigłowiec AW-101, co zbliża go do ceny F-35 za około 465 mln zł. Jednak Polak z PIS to potrafić się postawić - kupuje najdrożej na świecie uzbrojenie.

 • mlot_na_pogan

  Oceniono 3 razy 3

  Nigdy w historii Polski nie wpakowano we własny przemysł takich pieniędzy.
  Tak, to prawda, nie mamy własnych samolotów i śmigłowców, może własnie dlatego.

 • czesiekkk

  Oceniono 3 razy 3

  Ten pomysł zakupu F-35 jest chybiony i świadczy nienajlepiej o politykach PiS. Po pierwsze mamy starzejące się F-16 Block 60 i trzeba te 48 maszyn zmodernizować na już do standardu Block 70. Poza tym mamy do zastąpienia 3 eskadry po 16 maszyn, potrzebujemy 48 maszyn i mogą nimi być F-16 V, bo mamy już infrastrukturę pod te samoloty. F-35 to samolot ofensywny a w przyszłym konflikcie Polska będzie się bronic, a nie atakować.

 • barakuda62

  Oceniono 5 razy 3

  Oczywiście po PiSowsku- żadnego offsetu, za cenę wyższą o 50% niż płaci US Force... nic tylko chwalmy hamerykańskiego pana i róbmy mu loda.

 • brzucho-prezesa

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawostka: posłuchajcie i poczytajcie, co mówią o tym eksperci od obronności i lotnictwa. Cała branże ogarnia smiech. Taki sam jak z komisji Macierewicza. Jesteśmy w sytuacji, gdy nasza marynarka wojenna nie istnieje, modernizacja lotnictwa ma charakter niepraktycznego szpanu na mała skalę, a pomysłów na dalszy rozwój brak.

 • topoco

  Oceniono 7 razy 3

  Absurdalne lenistwo umysłowe połączone lizusostwem.
  Tak naszym zadaniem jest robić dobrze głównym sojusznikom, w tym a nie wyłącznie USA.
  Przy okazji też chcemy mieć przyjemność - wydać ogromną kasę na wspólne przedsięwzięcia obronne. Przeznaczyć duże nakłady na własny udział w zaawansowanych technologiach obronnych i małe na aktywnym wspieraniu sojuszników ( być z nimi w Afganistanach i gdzie tam jeszcze). Finansowanie ich przemysłu tylko poprzez własny wkład rzeczowy. Np. kupując tylko broń zrobioną przez nich w Polsce. Nie marnować kasy na czołgi ( mamy więcej niż Bundeswehra) OT ( to się nadaje do rozpędzania nieuzbrojonych demonstracji).
  W ewentualnym konflikcie globalnym i tak zadecydują wielcy. Wy produkujmy im coś ważnego ( drony, systemy szyfrujące i analityczne) a nie finansujmy odpady.

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 5 razy 3

  Domofon przygotował ...
  yebłem

 • realistas

  Oceniono 9 razy 3

  Polacy kupią od wielkiego brata każde drogie g. Nie martwią się o nauczycieli. lekarzy czy chorych. Rządzą nami bezmózgi.

 • an_ma_o

  Oceniono 4 razy 2

  Nic nowego jakis czas temu robiono symulacje osiągów i walki między F35 a raptorem po czym nagle wyniki testów utajniono. Ogłosili tylko ze jedna z maszyn okazala się " nieco" lepsza . Wniosek nasowa się sam : gdyby f35 okazał się lepszy jankesi piali by w nieboglosy jaki to wspanialy a tymczasem za dosłownie tydzień zaczęły pojawiać się informację ze F35 będą sprzedawane TANIEJ ... Obecna sytuacja jest tylko potwierdzeniem moich i nie tylko moich przypuszczen

 • mniklasp

  Oceniono 2 razy 2

  to ze rzad USA chce sprzedac nie znaczy ze dostanie zgode Kongresu na tearz , zwykle okres zwolnienia

 • mirafas

  Oceniono 4 razy 2

  Najpierw kupili wciąż uziemiame złomlinery, a teraz też wciąż uziemiane F-35 - jakiś fetysz?

 • srv14

  Oceniono 2 razy 2

  To akurat produkt w sam raz dla MON skoro taki "z..........."

 • eski57

  Oceniono 4 razy 2

  Niechby specjaliści wojskowości się wypowiedzieli , czy Polska rzeczywiście te samoloty potrzebuje , a nie decydował minister – historyk !
  Wizyta p. Trampa w Polsce była przede wszystkim handlowa ; sprzedał Patrioty , drogi gaz ziemny i naszym zachciewa się jeszcze stała baza amerykańska – przecież my ją będziemy utrzymywać .. , a opinii fachowców czy naprawdę nam to potrzebne BRAK !

 • f1909

  Oceniono 2 razy 2

  Często teoria prawdopodobieństwa uszkodzenia wskazuje że takie maszyny teoretycznie ze względu na swoją komplikacje nie powinny w ogóle latać !? -- A jednak latają ale są przy tym bardzo kosztowne jeśli chodzi o utrzymanie ich w gotowości bojowej ! -- I to się zawsze odnosi ( i jest normalne ) dla bardzo wyrafinowanych technologii wojskowych i nie tylko !

 • kiss-my-arse

  Oceniono 4 razy 2

  Polsce te samoloty sa zbedne, Chyba ze tesknoty kolonialne sklonia Polakow do prowadzenia walk na innych kontynentach i rabunku cudzych zasobow naturalnych - wzorem Wielkiego Brata. Polska potrzebuje samolotow do obrony wlasnego terytorium ktore wystartuja z kartofliska a nie - jak F16 - z jedynego przydatnego w tym celu lotniska wojskowego.
  Ja pamietam ten zakup za Szarego Mietka i smetny fakt ze Mirage byl lepszym interesem, ale oz... jakis przydupas Miecia wzial ponoc amerykanska wziatke... A przynajmniej byl za nia sadzony...

 • laborantkolaborant

  Oceniono 4 razy 2

  Przecież za tę kasę można by wybudować kilkadziesiąt stadionów do harataniea w gałę, a na każdym zatrudnić prezesa i piętnastu wice!

 • ml2403

  Oceniono 10 razy 2

  Zapewne Amerykanie realizują już inny program i wkrótce pojawi się nowy model samolotu jakieś np. F-45 gdzie od razu można będzie wyeliminować błędy z F-35. F-35 zaczęto konstruować na początku wieku i wiele rzeczy głównie w sferze komputeryzacji się zmieniło. Pozostanie jednak program, który kosztował wiele miliardów i trzeba będzie uzyskać z niego jakiś zwrot więc ten awaryjny model F-35 sprzedamy teraz jako szczyt techniki naszym sojusznikom z Europy. Oczywiście nie da się tego zrobić w przypadku Niemców francuzów czy Skandynawów ale od czego są nasi wypróbowani przyjaciele od kupowania od nas wszystkiego czyli przede wszystkim Polacy. Oni nawet zapłacą więcej niż żądamy.

 • lupus.y

  Oceniono 12 razy 2

  Moze i program z.....y. Natomiast jeśli chodzi o samolot, wszystkie liczące się dziś kraje produkujace własne maszyny starają się o jego odpowiednika. Chiny, Wielka Brytania, Europa... Próbują Indie, Japonia, Turcja... Próbowała też Rosja, najwyraźniej nie dała rady, program zamrożono. Sama mnogość krajów usiujcych zbudować podobne maszyny chyba o czymś świadczy...

 • ryanmdusa

  Oceniono 1 raz 1

  Wystarczy tych polskich bredni.
  1. kto mialby to pilotowac, mongo-polo?
  2. Sam samolot bez calej infrastruktury militarnej ma tyle sensu ile komputer bez internetu
  3. Za co? Tych samolotow nie oddadza za poldarmo tak jak tych F-16, albo niemieckich Leopardow za 1 Euro za sztuke.

 • ajg62

  Oceniono 1 raz 1

  Zamiast kupować niepotrzebne zabawki lepiej dać kasę na służbę zdrowia i nauczycieli .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX