Państwowy BGK zbuduje przyczółki w Londynie i Frankfurcie. "Promocja Polski i wsparcie eksportu"

Bank Gospodarstwa Krajowego planuje uruchomienie kolejnych placówek zagranicznych. BGK zamierza promować polską gospodarkę i krajowych eksporterów we Frankfurcie i Londynie. Przypomnijmy, że we wrześniu 2018 roku bank otworzył swoje pierwsze zagraniczne przedstawicielstwo w Brukseli.
Zobacz wideo

Nowe placówki we Frankfurcie i Londynie mają zostać otwarte jeszcze w tym roku. - Ich celem jest przede wszystkim promocja banku i Polski, jak również wspieranie eksportu polskich przedsiębiorstw - twierdzi prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka. Bank Gospodarstwa Krajowego, czyli państwowy bank rozwoju, jest jedną z kluczowych instytucji realizujących Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jego działalność skupia się nie tylko na wspieraniu polskich inwestycji. BGK jest zaangażowany m.in. w rządowy program "Mieszkanie Plus". Państwowy bank jest także inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju.

Bank przypominał w komunikacie, że podczas szczytu państw Trójmorza w Bukareszcie w 2018 r. wraz z przedstawicielami 5 instytucji rozwoju z Chorwacji, Czech, Łotwy, Rumunii oraz Słowacji podpisał list intencyjny o utworzeniu Funduszu Trójmorza. Głównym celem funduszu jest finansowanie strategicznych projektów infrastrukturalnych w regionie dotyczących logistyki, energii oraz cyfryzacji.

BGK opublikował wyniki

Bank Gospodarstwa Krajowego zanotował w 2018 roku 514,4 mln zł skonsolidowanego zysku netto. Rok wcześniej zysk był o 70 milionów złotych wyższy. Aktywa banku wyniosły 84,77 mld zł na koniec 2018 r. wobec 74,31 mld zł na koniec 2017 r.

Zaangażowanie kredytowe BGK w polską gospodarkę wzrosło w 2018 r. o 5,9 mld zł i wyniosło 33,9 mld zł. BGK wsparł ponad 200 zagranicznych transakcji i projektów polskich firm kwotą 3,3 mld zł.

Państwowy bank zdradził też, jak wygląda skala zaangażowania w rządowy program "Mieszkanie Plus". Zadania związane z obsługą programów mieszkaniowych BGK realizował ze środków Funduszu Dopłat. W 2018 r. budżet państwa zasilił fundusz dotacją 1,3 mld zł, w tym 355 mln zł z przeznaczeniem na program wsparcia rodzin w zakupie mieszkania. 210 mln zł zostało przeznaczone na program wsparcia budownictwa komunalnego i na wynajem oraz 762 mln zł na program pierwszego mieszkania dla młodych.

Zobacz wideo

***

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: