"Trzynastka" dla emerytów i rencistów. Ruszyły wypłaty świadczeń

W maju wszyscy pobierający świadczenia emeryci i renciści otrzymają dodatkową, "trzynastą" emeryturkę. Pierwsza transza pieniędzy ma zostać przelana jeszcze przed pierwszym dniem nowego miesiąca, a ostatnie świadczenia wysłane zostaną do 25 maja.
Zobacz wideo

23 kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przyznaniu jednorazowego świadczenia dla emerytów i rencistów. Zgodnie z nią każdy upoważniony otrzyma "trzynastą" emeryturę. Dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone dla łącznie 9 milionów 800 tysięcy Polaków.

"Trzynasta" emerytura - terminy wypłat dla emerytów i rencistów

Emerytura Plus to jednorazowe świadczenie, które obejmie emerytów i rencistów. Wypłacona zostanie w wysokości najniższej emerytury. Każdy z upoważnionych do otrzymania tego świadczenia dostanie 1100 złotych brutto, czyli 888,25 złotych na rękę. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "trzynastkę" otrzymają emeryci i renciści z powszechnego systemu ubezpieczeniowego, renciści i emeryci rolnicy oraz osoby, które otrzymują emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, inwalidzkie, rodzinne lub wojenne.

Emerytury zostaną wypłacone w maju 2019 roku w następujących terminach: 1, 6, 10, 15, 20 i 25 maja. Ze względu na wypadające 1 maja Święto Pracy do części z osób dodatkowe świadczenie trafi już pod koniec kwietnia. Pieniądze będą wypłacane "z urzędu", nie jest więc konieczne składanie żadnych wniosków o przyznanie Emerytury Plus.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: