Rosyjskie banki przyjęły 300 milionów dolarów z Wenezueli. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej

Na konta w rosyjskich bankach wpłynęło w ubiegłym roku ponad 300 milionów dolarów od wenezuelskich firm. Jak podała agencja RBK, przelewy zostały dokonane na kilka dni przed zaostrzeniem sankcji nałożonych na prezydenta Maduro i jego współpracowników.
Zobacz wideo

Według agencji RBK, przelewy pochodziły od firm zarejestrowanych w Wenezueli i z prywatnych kont obywateli tego kraju. Wcześniej światowe agencje informowały, że Rosja pośredniczy w sprzedaży wenezuelskich zapasów złota.

Nie wykluczone, że wenezuelskie firmy, obawiając się blokady kont w związku z amerykańskimi sankcjami, przelały wolne środki do banków zaprzyjaźnionych krajów, głównie do Rosji

- cytuje rosyjska agencja analityka rynków finansowych Michaiła Doronkina.

Nie tylko Rosja

Agencja Bloomberg oceniła, że kwota 300 m.n dolarów jest niewielka w porównaniu do rezerw walutowych Wenezueli, które utrzymują się na poziomie blisko 9 miliardów dolarów. Jednak zdaniem części ekspertów takich przelewów jak do Rosji mogło być znacznie więcej do banków w innych krajach.

Eksperci zaznaczają, że w okresie kryzysu rządowego tracący władzę prezydent Nicolas Maduro oraz jego współpracownicy mogli wyprowadzić za granicę znaczne środki finansowe pochodzące z budżetu państwa, w czym pomagała im Rosja.

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: