Poważna awaria zasilania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. SpaceX opóźni dostawę zapasów

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej doszło do awarii sieci dystrybucji energii. Przebywającym na stacji astronautom bezpośrednio nic nie zagraża, ale trzeba było wstrzymać dostawę zapasów. Planowany na 1 maja start rakiety firmy SpaceX został odwołany.
Zobacz wideo

Firma SpaceX, której szefem jest Elon Musk, miała 1 maja przeprowadzić misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W kapsule Dragon jest prawie 2500 kilogramów sprzętu i zapasów potrzebnych astronautom do funkcjonowania i prowadzenia badań naukowych. Start rakiety Falcon 9 z przylądka Canaveral na Florydzie, został jednak odwołany. Przesunięcie zarządziła NASA, jest ono konieczne, gdyż na stacji doszło do poważnej awarii zasilania.

Awaria na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna zasilana jest dzięki panelom solarnym. Energię rozprowadzają cztery jednostki dystrybucji zwane MBSU (ang. Main Bus Switching Units), każdy z nich poprzez dwa kanały. Problem jest z jedną z tych jednostek. Po awarii, którą odkryto 29 kwietnia, nie działają dwa z ośmiu kanałów, dostarczających energię potrzebną do działania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Niewiele wiadomo na temat tej awarii, komunikaty są bardzo oszczędne w słowach, ale NASA podkreśla, że nie jest to sytuacja, która bezpośrednio zagrażałabym sześciu przebywającym na stacji astronautom. Pech w tym, że akurat te dwa, niesprawne obecnie kanały, zasilały wielkie robotyczne ramię, wykorzystywane podczas operacji dokowania statków. Teoretycznie wystarczyłby jeden, ale procedury bezpieczeństwa amerykańskiej agencji kosmicznej wymagają backupu.

Inżynierowie walczą

Obecnie inżynierowie - na razie na Ziemi - pracują nad tym, by przekierować zasilanie na pozostałe sześć kanałów dystrybucji. Jeśli to się nie uda, astronauci być może będą musieli wybrać się w kosmos na spacer i ręcznie dokonać naprawy. Jak podaje portal MIT Technology Review, to nie pierwsza tego typu awaria. Do podobnych doszło w 2012 i 2017 roku.

Na razie NASA przesunęła start rakiety Falcon na nie wcześniej niż 3 maja. To ma być 17. misja towarowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną przeprowadzona przez prywatną firmę.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: