Zatrzęsienie wniosków o paszporty. Ambasada w Londynie apeluje do Polaków

Już nawet 10 tygodni trzeba czekać na odbiór nowych paszportów w polskiej ambasadzie w Londynie. Urzędnicy apelują m.in. o wnioskowanie o paszporty przy okazji pobytów w Polsce - w miarę możliwości.
Zobacz wideo

Jak wynika z komunikatu opublikowanego przez ambasadę RP w Londynie, w związku z ogromnym zainteresowaniem wyrobieniem lub wymianą polskich paszportów, wyznaczone do tej pory terminy odbioru dokumentów uległy wydłużeniu o dwa tygodnie. Teraz na odbiór paszportu czeka się już ok. 8-10 tygodni. 
 
Ambasada zapewnia, że pracuje nad zwiększeniem swoich możliwości wydawania paszportów, ale jednocześnie zaleca przy planowaniu podróży wnioskowanie o dokumenty z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem oraz nierezerwowanie wycieczek przed odebraniem paszportu. Ba, urzędnicy zachęcają wręcz zachęca Polaków do składania wniosków o dokumenty - w miarę możliwości - w Polsce, przy okazji pobytów w ojczyźnie.  
 
Skąd takie zatrzęsienie wniosków? Wnioskowanie o nowy paszport w związku z brexitem zalecała w listopadzie ub.r. sama ambasada. Wówczas obowiązująca była data 29 marca. Dziś to już nieaktualne, teraz graniczna data opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej to 31 października. Jednak po pierwsze, część wniosków, którymi ambasada jeszcze się zajmuje, to te złożone gdy "w mocy" był znacznie bliższy, marcowy termin brexitu. Po drugie - nadal nie są znane zasady, na których ma nastąpić rozstanie Wielkiej Brytanii z Unią, a to wzmaga niepewność wśród Polaków na Wyspach.

Możliwe, że część Polaków mieszkających na Wyspach nie ma ważnego paszportu, a podróżuje na podstawie dowodu osobistego. Po brexicie dowód może nie być wystarczający. Poza tym, nowy paszport biometryczny może pomóc w szybkim uzyskaniu statusu osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. To on po brexicie ma być podstawą do pobytu emigranta na Wyspach. Choć na uzyskanie takiego statusu są jeszcze ponad dwa lata, wielu Polaków woli przygotować się zawczasu. 

Paszport biometryczny będzie można zeskanować przy pomocy aplikacji, natomiast dowód osobisty będzie musiał zostać przesłany pocztą tradycyjną, ponieważ ani dowód osobisty ani paszport tymczasowy nie posiadają cech biometrycznych

- tłumaczy ambasada RP w Londynie.

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (89)
Zatrzęsienie wniosków o paszporty. Ambasada w Londynie apeluje do Polaków
Zaloguj się
 • ltte

  Oceniono 20 razy 18

  Ważny jest jeszcze termin ważności paszportu. Nowy = 10 lat spokoju.
  Swoją drogą niezły paradoks. Zrobić polski paszport, żeby długo bez problemu mieszkać w Anglii ;-)

 • viking2

  Oceniono 5 razy 5

  To dziwne. W zwiazku z brexitem, spodziewalbym sie raczej ogromnego naplywu wnioslow o obywatelstwo brytyjskie, przynajmniej od tej rzeszy przybyszow, ktorzy przebywaja na wyspach dluzej, niz 5 lat.
  Dlaczego polski paszport? Przeciez po brexicie UK moze zupelnie spokojnie wprowadzic obowiazek posiadania wizy dla podjecia pracy w UK - i co wtedy?

 • kawa_poranna

  Oceniono 4 razy 4

  Konsulat czy Ambasada nie ma nic wspólnego z drukowaniem paszportów.
  Panienka w okienku przyjmuje wniosek, potem wnioski elektronicznie są przesyłane do Polski, tam są drukowane i pocztą kurierską docierają do placówki dyplomatycznej.
  Panienka w okienku paszport wydaje klientowi.
  W czym jest problem?
  Nie wysyłają tuych wniosków codziennie, czekają miesiąc?

 • udet11

  Oceniono 3 razy 3

  Nie rozumiem dlaczego są kolejki. Po zawnioskowaniu paszport jest drukowany w Warszawie w ciągu tygodnia i pocztą dyplomatyczną w pare dni przesyłany do ambasady. Ile osób jest oddelegowanych do ich wydawania?

 • big_gadu

  Oceniono 3 razy 3

  W krakowie był czas oczekiwania na paszport trzy tygodnie !

 • gazkom

  Oceniono 15 razy 3

  W Polsce też kolejki. Nasze urzędy paszportowe są zatłoczone przez nie polsko mówiące tłumy (dominuje język rosyjski/ukraiński).
  Jak na dłoni widać nową wędrówkę ludów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX