Banki centralne kupują złoto na potęgę. Rekordowe ilości. Rosja na pierwszym miejscu

Banki centralne z całego świata kupiły w pierwszym kwartale łącznie ponad 145 ton złota. Najwięcej - znowu - kupiła Rosja. Zwiększanie rezerw złota w tym przypadku ma poważne przyczyny geopolityczne.
Zobacz wideo

W pierwszym kwartale tego roku banki centralne zwiększyły swoje zapasy złota o 145,5 ton netto, co oznacza wzrost o aż 68 proc. rok do roku - podała w najnowszym zestawieniu Światowa Rada Złota (World Gold Council). Był to najlepszy pierwszy kwartał pod tym względem od 2013 roku. Początek roku wpisuje się w dłuższy trend - w całym 2018 zakupy netto były największe od 50 lat.

Rosja na czele kupujących złoto

Pierwsze miejsce wśród największych kupujących w pierwszym kwartale zajęła Rosja - kupiła 55,3 tony złota, zwiększając swoje rezerwy tego kruszcu do 2168 ton. Bank centralny w Moskwie skupuje złoto od dłuższego czasu, podobnie zwiększa rezerwy walutowe, jednocześnie zmniejszając ilość posiadanego przez siebie amerykańskiego długu.

Jednym z głównych powodów takich działań jest napięcie w relacjach z Zachodem. Na początku kwietnia wiceprezes rosyjskiego banku centralnego pisał, że dalsze zwiększanie rezerw jest konieczne, z powodu "utrzymującego się ryzyka sankcji i obecnej struktury gospodarczej" -  cytował oświadczenie "The Moscow Times".

Rosyjski bank centralny odbudowuje rezerwy z pokryzysowego dołka. Latem 2008 roku, czyli tuż przed światowym kryzysem finansowym, były one rekordowo wysokie (wciąż mówimy o rezerwach złota i walutowych ogółem), wtedy też ropa naftowa (Rosja jest drugim największym eksporterem tego surowca) kosztowała na rynku ponad 150 dolarów za baryłkę.

Wśród krajów, których banki centralne istotnie zwiększyły zakupy, znalazły się też Chiny, Turcja, Ekwador, Indie, Kazachstan, Katar i Kolumbia.

Podobny raport zestawiający zakupy złota opublikowała niedawno firma analityczna Bernstein. Zwróciła ona uwagę, że stoi za tym między innymi sytuacja geopolityczna (w tym spór handlowy USA z Chinami). Banki centralne mają kupować złoto jako bezpieczną inwestycję w czasach, kiedy obligacje i akcje mogą stracić na wartości. Złoto to też płynne aktywo - w razie potrzeby można je szybko sprzedać, chętni zawsze się znajdą.

Co z polskim złotem?

Najwięcej rezerw złota na świecie ogółem mają Stany Zjednoczone - ponad 8130 ton, dalej są Niemcy - ponad 3300 ton, Włochy - ponad 2450 ton, Francja - ponad 2430 ton, Rosja - ponad 2100 ton i Chiny - ponad 1860 ton. Polska ze swoimi 128 tonami znajduje się w okolicach połowy trzeciej dziesiątki listy.

Z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że polski bank centralny w pierwszym kwartale nie zmienił stanu, jeśli chodzi o posiadane przez siebie rezerwy złota. Mamy ich blisko 4,14 mln uncji.

Rezerwy złota w mln uncjiRezerwy złota w mln uncji źródło: Międzynarodowy Fundusz Walutowy

Aktualne są więc dane z końca 2018 roku, które znalazły się w najnowszym sprawozdaniu finansowym NBP. W przeliczeniu na na tony złota mamy dokładnie 4,136 mln uncji, czyli 128,6 tony rezerw złota (w 2018 roku zwiększyliśmy je o 825 tys. uncji). Na koniec grudnia 2018 r. było ono warte blisko 20 mld zł.

Polskie rezerwy złotaPolskie rezerwy złota źródło: NBP

Zobacz też: Wynik finansowy Narodowego Banku Polskiego za 2018 r. wyniósł zero złotych

Niemal całe to złoto Polska trzyma za granicą, a dokładnie w Londynie - 3,978 mln uncji. W NBP przechowywanych jest zaledwie 157 tys. uncji. Dlaczego tak jest? Takie pytanie dwa lata temu zadały Ministerstwu Finansów dwie posłanki.

"Utrzymywanie zasobów złota w Londynie, będącym głównym centrum obrotu tym kruszcem, zwiększa elastyczność zarządzania zasobami, ułatwiając rozliczenie transakcji związanych z jego fizyczną dostawą i pozwalając uniknąć kosztów i transportu i ubezpieczenia" - napisał wtedy wiceminister Leszek Skiba w odpowiedzi na interpelację.

Czytaj więcej na ten temat: Polska trzyma swoje rezerwy złota w Londynie. Dlaczego nie sprowadzi ich do kraju? Ministerstwo wyjaśnia

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: