W Rosji zatrzymano podejrzanych o "zabrudzenie" ropociągu Przyjaźń

Sąd w Samarze aresztował cztery osoby podejrzane o wpuszczenie do ropociągu "Przyjaźń" brudnej ropy.
Zobacz wideo

Jak przypomina agencja Interfax, 19 kwietnia białoruskie służby odpowiedzialne za tranzyt rosyjskiego paliwa do krajów zachodniej Europy odkryły, że rurociągiem płynie zanieczyszczony surowiec. Po tym komunikacie Polska, Białoruś i Ukraina wstrzymały tranzyt ropy

Rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak poinformował, że ustalono osoby odpowiedzialne za zabrudzenie surowca wpuszczanego do rurociągu "Przyjaźń". 

Zanieczyszczona ropa naftowa. Cztery osoby aresztowane

Do przestępstwa miało dojść w przepompowni "Łopatino", która znajduje się w obwodzie samarskim. Kilka godzin później sąd w Samarze aresztował na dwa miesiące cztery osoby zarządzające lokalnymi spółkami wydobywczymi. 

Siergiej Bałandin, Swietłana Bałabaj, Rusłan Chusnutdinow i Władimir Żogoliew są podejrzewani o to, że ich firmy wprowadziły do systemu rurociągów tranzytowych ropę, której jakość nie odpowiadała ustalonym normom. Grozi im do pięciu lat łagru. 

Agencja Interfax przypomniała, że po polsko-rosyjsko-białoruskich konsultacjach oraz oczyszczeniu ropociągu "Przyjaźń", na początku maja rurociągiem popłynęła czysta ropa.

Zobacz wideo
Więcej o: