GDDKiA sprząta po Salini na A1. Wyłania nowego wykonawcę i zapewnia: Odcinek jeszcze w tym roku

GDDKiA natychmiast po zerwaniu umowy z włoską spółką Salini przystąpiła do wyłonienia nowego wykonawcy fragmentu autostrady A1. Dyrekcja zapewnia, że nowy kontrahent zostanie wybrany według szybszej procedury. Jest więc szansa, że kierowcy pojadą autostradą na wysokości Częstochowy jeszcze w tym roku.
Zobacz wideo

GDDKiA informuje, że rozpoczęła już procedurę wyłonienia nowego wykonawcy, który dokończy budowę autostrady A1 na wysokości Częstochowy. Chodzi o fragment drogi, który budowała spółka Salini Polska. Przypomnijmy - w ostatnich dniach kwietnia Dyrekcja rozwiązała z Włochami kontrakt.

Kierowcy pojadą obwodnicą Częstochowy już w tym roku?

GDDKiA zapewnia, że zależy jej, by jeszcze przed końcem roku udostępnić ciąg główny kierowcom. Tym samym umożliwimy kierowcom ominięcie Częstochowy i włączenie się do dalszego odcinka A1 w kierunku Katowic. 

Ponadto na sierpień planowane jest udostępnienie do ruchu blisko 37 km autostrady, od węzła Częstochowa Blachownia do Pyrzowic. Pozwoli to kierowcom jadącym na południe Polski lub dalej do Czech znacząco skrócić czas podróży i ominąć Częstochowę. 

Wyłonią wykonawcę odcinka A1 według szybszej procedury

Wyłonienie nowego wykonawcy ma się odbyć według szybszej procedury - w trybie negocjacji bez ogłoszenia.

Nowy wykonawca dokończy roboty ziemne i ułoży nawierzchnię, ale w pierwszej kolejności zabezpieczy przed degradacją już wykonane prace, w tym obiekty mostowe. Szybkie rozpoczęcie powyższej procedury jest możliwe m.in. dzięki wcześniejszemu monitoringowi inwestycji przez GDDKiA oraz przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, na co wykorzystaliśmy okres przerwy zimowej. Teraz przechodzimy płynnie i bez zbędnej zwłoki do dalszych działań.

- informuje Dyrekcja na swojej stronie

Czytaj też: Co z budową A1 i S3? Salini się nie poddaje. Włoska firma chce odwołać się od decyzji GDDKiA

GDDKiA zerwała umowę

Przypomnijmy - 29 kwietnia GDDKiA odstąpiła od umowy z firmą Salini Polska, wykonawcy 21-kilometrowej obwodnicy Częstochowy w ciągu A1. Jak twierdzi Dyrekcja było to podyktowane brakiem realizacji prac, mimo wielokrotnych wezwań wykonawcy przez GDDKiA i znacznym opóźnieniem względem harmonogramu. "Twardo egzekwujemy zapisy kontraktu" - podsumowuje Dyrekcja w swoimi komunikacie. Salini Polska zapowiedziało już złożenie odwołania

Więcej o:
Komentarze (17)
GDDKiA sprząta po Salini. Wyłania nowego wykonawcę fragmentu autostrady A1. 'Twardo egzekwujemy zapisy kontraktu'
Zaloguj się
 • susceptant

  Oceniono 4 razy 4

  To pięknie wygląda w komunikacie GDDKiA. Tylko, że zaawansowanie budowy wynosi co najwyżej 60%. W sezonie budowlanym kwiecień-listopad postępy na budowie przy dobrym zaangażowaniu i organizacji to przeciętnie 5% miesięcznie. Tu nowy wykonawca wejdzie na plac budowy najwcześniej w lipcu-sierpniu (trzeba przygotować oferty i przeprowadzić negocjacje), więc do końca roku zdoła podciągnąć budowę do poziomu ok. 80-85% zaawansowania. Owa przejezdność na koniec roku jest wątpliwa - może uda się oddać jedną jezdnię z wyłączeniem części relacji na węzłach. O ile wyłonienie wykonawcy w trybie negocjacji pójdzie sprawnie i znajdzie się wykonawca, który się tego podejmie na tych warunkach z jednej strony, a zamawiający zaakceptuje jego oczekiwania finansowe z drugiej.

 • fagusp

  Oceniono 4 razy 4

  Widać GDDKiA czegoś się nauczyła po cyrku, jaki jej zafundował Polimex. Jeśli rzeczywiście uda się udostępnić ten odcinek do końca roku - to szacun.

 • blawatek33

  Oceniono 3 razy 3

  A kiedy Gdaka łaskawie posprząta po nieskończonej budowie Salini na odcinku S8 Marki Radzymin? Juz drugi sezon inwestycja nieskończona i nic się nie dzieje!

 • le_szek

  Oceniono 1 raz 1

  "dalszego odcinka A1 w kierunku Katowic"
  A1 nie biegnie przez Katowice, tylko przez Gliwice.

 • marek.usc

  Oceniono 1 raz 1

  No by się przydała obwodnica Częstochowy, tym bardziej że w czerwcu startuje wielki remont DK1 w Częstochowie, budowa nowych wiaduktów i ogólnie wielka rozpierducha.... więc dla tych co zamierzają jechać przez Częstochowę na śląsk to omijajcie nas jak najdalej!!!!! Bo Częstochowa stanie w jednym wielkim korku jakiego nawet Warszawa nie widziała

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 6 razy 0

  Znaczy pan Mateusz ustali z panem Prezesem kto dostanie ten kontrakt i za ile i kto ile dostanie, a następnie wezwą prezesa GDDKiA do siebie i oznajmią mu kogo wybrał do dokończenia robót i za ile.

 • alojzy132

  Oceniono 3 razy -1

  Nie nazywajcie te 2pasmowe drogi autostradami

 • poklepywacz

  Oceniono 1 raz -1

  co z s10 między Bydgoszczą a węzłem A1 (k.Torunia). Jest jedna z bardziej uczęszczanych dróg, a GDDiK przekłada caly czas jedną z ważniejszych inwestycji.

 • tedek1

  Oceniono 6 razy -2

  Co za bełkot:"Teraz przechodzimy płynnie i bez zbędnej zwłoki do dalszych działań."
  Czyli jak rozumiem budowa nadal jest kontynuowana i setki pracownikow budują autostrade...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX