GDDKiA sprząta po Salini na A1. Wyłania nowego wykonawcę i zapewnia: Odcinek jeszcze w tym roku

GDDKiA natychmiast po zerwaniu umowy z włoską spółką Salini przystąpiła do wyłonienia nowego wykonawcy fragmentu autostrady A1. Dyrekcja zapewnia, że nowy kontrahent zostanie wybrany według szybszej procedury. Jest więc szansa, że kierowcy pojadą autostradą na wysokości Częstochowy jeszcze w tym roku.
Zobacz wideo

GDDKiA informuje, że rozpoczęła już procedurę wyłonienia nowego wykonawcy, który dokończy budowę autostrady A1 na wysokości Częstochowy. Chodzi o fragment drogi, który budowała spółka Salini Polska. Przypomnijmy - w ostatnich dniach kwietnia Dyrekcja rozwiązała z Włochami kontrakt.

Kierowcy pojadą obwodnicą Częstochowy już w tym roku?

GDDKiA zapewnia, że zależy jej, by jeszcze przed końcem roku udostępnić ciąg główny kierowcom. Tym samym umożliwimy kierowcom ominięcie Częstochowy i włączenie się do dalszego odcinka A1 w kierunku Katowic. 

Ponadto na sierpień planowane jest udostępnienie do ruchu blisko 37 km autostrady, od węzła Częstochowa Blachownia do Pyrzowic. Pozwoli to kierowcom jadącym na południe Polski lub dalej do Czech znacząco skrócić czas podróży i ominąć Częstochowę. 

Wyłonią wykonawcę odcinka A1 według szybszej procedury

Wyłonienie nowego wykonawcy ma się odbyć według szybszej procedury - w trybie negocjacji bez ogłoszenia.

Nowy wykonawca dokończy roboty ziemne i ułoży nawierzchnię, ale w pierwszej kolejności zabezpieczy przed degradacją już wykonane prace, w tym obiekty mostowe. Szybkie rozpoczęcie powyższej procedury jest możliwe m.in. dzięki wcześniejszemu monitoringowi inwestycji przez GDDKiA oraz przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, na co wykorzystaliśmy okres przerwy zimowej. Teraz przechodzimy płynnie i bez zbędnej zwłoki do dalszych działań.

- informuje Dyrekcja na swojej stronie

Czytaj też: Co z budową A1 i S3? Salini się nie poddaje. Włoska firma chce odwołać się od decyzji GDDKiA

GDDKiA zerwała umowę

Przypomnijmy - 29 kwietnia GDDKiA odstąpiła od umowy z firmą Salini Polska, wykonawcy 21-kilometrowej obwodnicy Częstochowy w ciągu A1. Jak twierdzi Dyrekcja było to podyktowane brakiem realizacji prac, mimo wielokrotnych wezwań wykonawcy przez GDDKiA i znacznym opóźnieniem względem harmonogramu. "Twardo egzekwujemy zapisy kontraktu" - podsumowuje Dyrekcja w swoimi komunikacie. Salini Polska zapowiedziało już złożenie odwołania

Więcej o: