Politechnika Warszawska kupiła lotnisko koło Przasnysza. Zbuduje tam ośrodek eksperymentalny

Politechnika Warszawska kupiła od władz Przasnysza nieruchomości na terenie Przasnyskiej Strefy Gospodarczej w Sierakowie. Uczelnia otrzymała wysoką bonifikatę i chcę tam stworzyć lotnicze zaplecze eksperymentalne.
Zobacz wideo

Politechnika Warszawska planuje zrealizować na lądowisku w Sierakowie projekt doświadczalno-wdrożeniowy. Jak podaje Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa uczelni, na zakupionych terenach w ramach projektu zostanie wybudowane zaplecze laboratoryjno-warszatatowe, które ma posłużyć badaniom nad lekkim lotnictwem.

 

Uczelnia chce wykorzystać lądowisko także do doświadczeń z bezzałogowymi statkami powietrznymi, które mogłyby być wykorzystane m.in. w leśnictwie, rolnictwie, testowaniu nowoczesnych rozwiązań materiałowych czy w monitorowaniu przestrzeni powietrznej.

Transakcja dotyczyła działek za łączną kwotę 2 588 983,95 zł. Powiat przasnyski zdecydował się udzielić Politechnice specjalnej bonifikaty w wysokości 78 proc. wartości nieruchomości. Bonifikata ta stanowić będzie wkład powiatu w realizację projektu poligonu doświadczalno-wdrożeniowego, który ma szansę stać się kołem zamachowym dla rozwoju strefy gospodarczej i całego powiatu

- powiedział starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski, cytowany przez serwis InfoPrzasnysz.com.

Uczelnia chce rozwijać lotnisko w Sierakowie w ramach projektu, na który planuje pozyskać kolejne środki unijne. Politechnika nie wyklucza w przyszłości przekształcenia lądowiska koło Przasnysza w lotnisko użytku publicznego z pełną infrastrukturą.

Zobacz wideo
Więcej o: