Coraz wyższe długi alimenciarzy: rekordzista ma 800 tys. zł. "Stolicą" dłużników Wałbrzych

Na koniec marca br. w bazie BIG Infomonitor znajdowało się prawie 304 tys. dłużników alimentacyjnych. Ich długi łącznie opiewają na blisko 12 mld zł. Najwięcej dłużników alimentacyjnych mieszka w Warszawie, ale pod kątem odsetka dłużników względem mieszkańców króluje Wałbrzych.
Zobacz wideo

Jak wynika z raportu biura informacji gospodarczej BIG Infomonitor, na koniec marca w jego bazach znajdowało się 303 752 dłużników alimentacyjnych. W ciągu roku do rejestru trafiło kolejnych ponad 30,6 tys. osób, choć jednocześnie ponad 40 tys. ubyło. Jak informuje BIG Infomonitor, ubyło nie tylko dlatego, że typu dłużników alimentacyjnych spłaciło zaległości, ale również ze względu na zmianę prawa, która nakazała usunięcie z rejestru dłużników, których dług ma więcej niż 6 lat.

Po pierwszym kwartale 2019 r. kwota zaległości dłużników alimentacyjnych wyniosła aż 11,89 mld zł, tj. wzrosła o ok. 250 mln zł w ciągu 12 miesięcy.

Jak podaje BIG Infomonitor, najwięcej dłużników alimentacyjnych jest w Warszawie, w czołówce są oczywiście także inne duże miasta. Ale już statystyki dotyczące osób zalegających z alimentami na dzieci w przeliczeniu na ogólną liczbę mieszkańców są trochę bardziej zaskakujące. Okazuje się, że tam ujmując sprawę "stolicą" polskich dłużników alimentacyjnych jest Wałbrzych.

.. źródło: BIG Infomonitor

.. źródło: BIG Infomonitor

Jak wynika z danych BIG Infomonitor, na czele listy rekordzistów w niepłaceniu alimentów znajduje się 57-latek z Małopolski z długiem na ponad 802 tys. zł. Jeszcze cztery inne osoby zalegają na ponad 0,5 mln zł.

Od 2015 r. jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek zgłaszania rodziców, za których świadczenia na dzieci wypłaca Fundusz Alimentacyjny, do wszystkich funkcjonujących w Polsce biur informacji gospodarczej. Poza tym mogą dłużników np. kierować do zatrudnienia w robotach publicznych, inicjować odebranie prawa jazdy czy zawiadomić prokuraturę. 

Do BIG dłużnika alimentacyjnego mogą zgłaszać także osoby prywatne, i to za symboliczną złotówkę.

Staramy się informować osoby posiadające wyrok sądowy, przyznający prawo do alimentów, że sami również mają możliwość wpisania do rejestru rodzica niepłacącego na potomstwo. Opiekunowie, którzy wykazali się taką inicjatywą odzyskali w ciągu trzech lat prawie 2 mln zł alimentów. Są to osoby, które ze względu, na przekroczony maksymalny próg dochodowy wynoszący 725 zł nie mogą korzystać z pomocy Funduszu Alimentacyjnego

- mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG Infomonitor.

Wpis do Rejestru Dłużników może skutecznie "zatruć" życie dłużnika alimentacyjnego, utrudniając np. zaciąganie kredytów, zakup telefonu na abonament czy prowadzenie firmy.

Zobacz wideo
Więcej o: