Co z hutą w Krakowie? Minister: rekompensaty mogą nie zmienić decyzji ArcelorMittal

Rząd pracuje nad ustawę, która rekompensowałaby niektórym firmom pośrednie koszty CO2. Mogłoby to pomóc na przykład branży hutniczej. Niedawno ArcelorMittal ogłosił, że wstrzyma pracę wielkiego pieca w Krakowie, między innymi z powodu rosnących kosztów uprawnień do emisji CO2. Minister Jadwiga Emilewicz studzi optymizm - ustawa może nic nie zmienić.
Zobacz wideo

Planowana ustawa dotycząca rekompensat pośrednich kosztów CO2 dla przemysłów energochłonnych, w tym hutnictwa, niekoniecznie spowoduje odwrócenie decyzji ArcelorMittal w sprawie wstrzymania pracy wielkiego pieca i stalowni w Krakowie, uważa minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Rząd zapowiada pakiet dla przemysłu ws. CO2

"W komunikacie ArcelorMittal i w rozmowach, które z nimi prowadzimy cena energii to nie jest pierwsza przyczyna. Polityka klimatyczna Unii Europejskiej i ceny uprawnień do emisji CO2 są tym pierwszym powodem, który staje się nie do udźwignięcia dla branży stalowej" - powiedziała Emilewicz dziennikarzom w kuluarach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach. Agencja ISBnews jest głównym patronem medialnym tego wydarzenia.

Minister dodała, że kolejnym powodem decyzji ArcelorMittal jest spadek zapotrzebowania na stal w Europie.

"Kończymy prace nad pakietem dla przemysłów energochłonnych, [dotyczącym] rekompensat i wówczas wszystkie huty, które są w Polsce, skorzystają od 1 stycznia z systemu rekompensat. Ta decyzja politycznie jest przesądzona, czekamy na wyjaśnienie sytuacji z ustawą z grudnia [o cenach energii elektrycznej], wówczas ustawa o rekompensatach dla przemysłów energochłonnych trafi na Radę Ministrów" - wskazała Emilewicz.

Źródłem finansowania obu rodzajów rekompensat mają być uprawnienia do emisji CO2.

"Dopóki nie mamy jasności, jak duża kwota z tego tytułu będzie wydatkowana na rekompensaty powszechne decyzją ustawy z 28 grudnia ub.r., dopóty nie możemy uruchomić tej związanej z rekompensatami dla przemysłu, przy czym decyzja polityczna o tym, że będą one wypłacane od przyszłego roku, jest podjęta" - zapewniła.

Czytaj też: Koniec wielkiego hutnictwa w Krakowie. ArcelorMittal wygasi wielki piec. Co to oznacza dla miasta?

Emilewicz: ArcelorMittal może nie zmienić zdania ws. huty w Krakowie

Zdaniem minister, ta ustawa niekoniecznie spowoduje odwrócenie decyzji ArcelorMittal ws. wstrzymania pracy wielkiego pieca i stalowni w Krakowie.

"Ale mam nadzieję, że to będzie jasny sygnał dla Arcelora, że mówimy naprawdę o zawieszeniu [a nie o zamknięciu] i czekamy na poprawę koniunktury w Europie" - podsumowała Emilewicz.

Na początku maja br. ArcelorMittal Poland ogłosił tymczasowe wstrzymanie pracy wielkiego pieca i stalowni w oddziale w Krakowie m.in. w związku z osłabieniem popytu na stal i rosnącymi cenami uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Koncern wskazywał wówczas m.in., że huty w Polsce w dłuższej perspektywie wciąż nie mogą liczyć na zapowiadane rekompensaty pośrednich kosztów CO2, które otrzymują producenci stali w wielu krajach UE.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce oraz największym producentem koksu w Europie. Firma ma 6 oddziałów w województwach: małopolskim, opolskim i śląskim.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (14)
ArcelorMittal chce wygasić wielki piec w Krakowie. Minister: rekompensaty ws. CO2 mogą nie zmienić decyzji
Zaloguj się
 • nieprawomyslny

  Oceniono 13 razy 13

  Wszędzie rekompensaty, za posiadanie dzieci, dla gumofilców za urodzaj i za nieurodzaj, dla hutników za CO2 i prąd, dla górników.. Jak to się ma dalej krecić?

 • cozabadziew

  Oceniono 10 razy 10

  "Minister dodała, że kolejnym powodem decyzji ArcelorMittal jest spadek zapotrzebowania na stal w Europie."
  O jakim spadku zapotrzebowania mówi ta minister? Tak się składa że pracuję w branży metalowej i o żadnym spadku zapotrzebowania nie słyszałem. Wręcz przeciwnie, do końca ubiegłego roku ceny stali rosły jak szalone. Podejrzewam ,że przyczyną zamknięcia produkcji są zbyt wysokie koszty pracy oraz perspektywa rosnących podatków ze względu na niestabilny emocjonalnie rząd, któremu lada dzień braknie środków do wypłaty socjalu...

 • kemor234

  Oceniono 12 razy 10

  To już praktycznie cztery lata zmarnowane dla rozwoju Polski i "doganiania zachodu".
  Oprócz propagandowej gadki i rozpieprzania państwa, praktycznie niczego przecież nie zbudowano.
  Nie licząc wielkich wyrw w drzewostanie i powstania milionowych majątków u prominentnych członków PIS ...

 • i.o.to.chodzi

  Oceniono 7 razy 7

  Rząd dofinansowuje wydobycie węgla coraz większymi subwencjami, tymczasem wydobycie węgla w Polsce z roku na rok spada. Rośnie za to zatrudnienie w górnictwie, bo każdy chce się załapać na rządową kasę.

  I tylko Polacy i przemysł w Polsce ma coraz wyższe ceny prądu i coraz większy smog.

 • kamuimac

  Oceniono 8 razy 6

  no jeśli sie kłamie o zwrotach to pewnie że nic nie zmieni.

  ważne że ciemny lud uwerzył jak Morawiecki publicznie kłamał że zwroty będą .

 • gebe14

  Oceniono 5 razy 5

  jak to .. przecież morawiecki móił że podwyżka prądu nie ma znaczenia i nikogo nie dotknie ... ciekawe kto sie jeszcze z polski zwinie . dziekujemy ci pisss

 • pan_paradoks

  Oceniono 9 razy 5

  Wungiel !!! Więcej Wuuungla !!!

  Tak to właśnie się kończy :/

 • adihack

  Oceniono 3 razy 3

  Jeżeli wprowadza się opłaty na emisję CO2 w przemyśle, należy również nałożyć cła na import z krajów które podobnych opłat nie chcą wprowadzić. Należy obliczyć ile wynoszą opłaty za emisję(średnie) na wyprodukowanie tony stali i dokładnie takie cła wprowadzić..

 • refio

  Oceniono 3 razy 3

  Co to kuźwa znaczy niektórym firmom? Jak w takim razie inne firmy będą mogły konkurować?
  Jak minister dostanie w łapę to firma dostanie rekompensatę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX