GUS: wzrosła liczba upadłości. Na pierwszym miejscu branża handlowa

W pierwszym kwartale tego roku najmocniej rosła liczba upadłości w handlu. Łącznie upadło o 11,5 proc. więcej podmiotów niż w tym samym okresie rok wcześniej - wynika z danych GUS.
Zobacz wideo

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowszy raport o tym, ile podmiotów gospodarczych upadło w Polsce. W pierwszym kwartale było ich 155, o 11,5 proc. więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku.

GUS: najwięcej upadłości w handlu

Najwięcej w sektorze handel; naprawa pojazdów samochodowych - 51 (rok temu 38), przemyśle - 41 (wobec 33 w I kwartale 2019 roku) oraz transporcie i gospodarce magazynowej 10 (wobec 6).

GUS podkreśla, że wśród podmiotów, dla których ogłoszono upadłość, ponad 60 proc. stanowiły spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W budownictwie nieco lepiej

Są też takie branże, którym wiedzie się nieco lepiej - spadła na przykład liczba upadłości w budownictwie - niewiele, bo z 25 do 24, ale jednak.

Budownictwo radzi sobie lepiej także pod innym względem. Główny Urząd Statystyczny podał jednocześnie dane o rejestracjach podmiotów gospodarczych. W pierwszym kwartale było ich 95 000, o 4,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Rejestracje najmocniej wzrosły w budownictwie - o 20,7 proc. oraz dziale zakwaterowanie i gastronomia - o 13,5 proc.

Więcej o: