"Piątka Kaczyńskiego". Do funduszu rozwoju lokalnych połączeń mają dołożyć się kierowcy

Do Sejmu trafiła ustawa o funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Docelowo ma on sfinansować projekt "piątki Kaczyńskiego", przywracający lokalne połączenia transportu zbiorowego. Dołożą się do niego m.in. kierowcy.

Jak czytamy w rządowym projekcie skierowanym do Sejmu, „fundusz gromadzi środki finansowe w celu dofinansowania realizacji zadań własnych organizatorów dotyczących zapewnienia funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej”. Obsługę funduszu ma prowadzić Bank Gospodarstwa Krajowego.

Środki funduszu mają być organizowane w sposób uwzględniający opłaty, którymi obarczeni są kierowcy. Będzie to:

 • 5 proc. z wpływów z opłaty emisyjnej,
 • 55 proc. z wpływów z opłaty zastępczej o biokomponentach i biopaliwach,
 • 4 proc. z wpływów z opłaty paliwowej. 

Są także nieokreślone procentowo środki z wpływów wynikających z ustawy o transporcie drogowym, z budżetu państwa w części, której dysponentem jest minister transportu oraz z darowizn i zapisów, jak czytamy w projekcie ustawy.

Przywracanie połączeń

Wsparcie finansowe mają otrzymać te gminy, które zapewnią, że co najmniej 70 proc. kursów na ich terenie będzie miało charakter użyteczności publicznej.

Koszt przywrócenia lokalnych połączeń autobusowych, według początkowych wyliczeń Dworczyka, miał wynieść 800 mln złotych rocznie. W ostatnim czasie suma ta została obcięta przez Ministerstwo Infrastruktury do 300 mln zł.

Rząd wyjaśnił, że nie planuje odtworzenia państwowego PKS. To gminy i powiaty mają organizować przetargi dla przewoźników. Rząd chce natomiast dofinansowywać kursy na nierentownych liniach i w nierentownych godzinach - 60-80 gr do tzw. wozokilometra.

Ustawa przewiduje, że plany transportowe będą opracowywane przez marszałka województwa. Ten z kolei będzie sporządzał i optymalizował plan transportowy województwa na podstawie potrzeb komunikacyjnych zgłoszonych przez gminy i powiaty. Samorząd będzie mógł uzyskać ze środków Funduszu dopłatę do kwoty deficytu pojedynczej linii po zawarciu umowy o dopłatę z właściwym wojewodą.

Prace w Sejmie jeszcze w tym tygodniu

W ubiegłym tygodniu serwis 300polityka.pl informował, że nowe prawo może zostać przyjęte w Sejmie już 16 lub 17 maja

Więcej o:
Komentarze (94)
"Piątka Kaczyńskiego". Do funduszu rozwoju lokalnych połączeń dołożą się kierowcy
Zaloguj się
 • wejsunek47

  Oceniono 44 razy 44

  a czy będą Jelcze i autobusy SAN? bo bez tego kurduplowi PRL się nie wróci...

 • bosman64

  Oceniono 32 razy 32

  A na co liczyliscie? Ze srebrny developer cos wam da? Jak wam wyciagnie z kieszeni to moze za polowe tej kasy cos tam cos tam - a reszte na dwie wierze i kosciolek

 • marekbeatlemarek

  Oceniono 30 razy 30

  Nie spieprzaj a, spierda... dziadu jeden.
  Won z naszego życia ty wstrętny,podły człowieczku.

 • kunwyscigowy

  Oceniono 24 razy 24

  JARUŚ! gdzie jesteś? podnoszą ręce na kościół (czyli Polskę czyli PIS czyli CIEBIE) a ty nić. Polskę ZBAW,chwytaj szabelkę i Łapy ucinaj przy samych barkach AMEN

 • Paweł K.

  Oceniono 23 razy 21

  Czyli Jarosław gó... dał, ukradł na ten cel kierowcom a o zorganizowanie wszystkiego mają się martwić samorządy.... jakie to ku... piękne i typowe dla tej zlodziejskiej formacji...

 • js08836

  Oceniono 20 razy 18

  Zabierzcie kasę kierowcom, a ja to załatwię. No i macie szumowinę oszusta. Obiecał linie autobusowe, obiecał. Za te obiecanki zapłacą kierowcy. Za wszystkie skończenie kretyńskie pomysły płaci społeczeństwo. To ma być rządzenie ? Niech sobie w d....... wsadzi takie rządzenie. Tak rządzić potrafi każdy dureń. Paliwo i tak jest bardzo drogie co nie przeszkadza wodzom w Lotosie i Orlenie przyznawać sobie ogromne premie.

 • vegemot

  Oceniono 18 razy 18

  Oj tam, przecież o to w tym wszystkim chodzi. 'Dać' 500zł, a wcześniej zabrać 700zł, to ciemnota będzie świętowała i wiwatowała ze szczęścia, że im 'dano'. Ciemny lud kupi wszystko, im wystarczy dać do łapy gotówkę, nie mają pojęcia czym jest inflacja i to że sami zrzucają się na swoje 'benefity'

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX