Rosja się zbroi, takiego zamówienia nie było od 40 lat. Miało być 16 myśliwców, będzie aż 76

Federacja Rosyjska zwiększa zamówienia dla lotnictwa wojskowego. Zamiast 16 będzie 76 nowoczesnych myśliwców Su-57. Maszyny piątej generacji mają zostać dostarczone w ciągu najbliższych 9 lat.
Zobacz wideo

Początkowo program zbrojeniowy do 2028 r. przewidywał zakup 16 takich odrzutowców. Jednak dzięki obniżeniu cen przez producentów uzbrojenia o 20 proc. Rosja zdecydowała się zwiększyć zamówienie na myśliwce piątej generacji Su-57 do 76 sztuk - podała agencja TASS. Prezydent Rosji potwierdził, że w najbliższym czasie dojdzie do podpisania kontraktu.

Putin podkreślił, że rosyjski przemysł obronny pod względem skali nie zrobił niczego podobnego w ciągu ostatnich 40 lat. Wyraził nadzieję, że zaktualizowane plany zbrojeniowe zostaną spełnione.

W najbliższej przyszłości podpiszemy umowę pakietową, by zapewnić dostawę 76 takich odrzutowców, wyposażonych w nowoczesną broń, a także by stworzyć niezbędną infrastrukturę lądową

- podkreślał Putin.

Prezydent Rosji przypomniał, że przemysł koncentruje się na rozwoju nowoczesnego sprzętu lotniczego, który określa zdolności bojowe rosyjskich sił powietrznych na nadchodzącą dekadę. Potwierdził, że wielozadaniowe myśliwce nowej generacji Su-35S i Su-57, które są w końcowych etapach testów, zapewnią tamtejszemu lotnictwu wojskowemu cechy bojowe są najlepsze na świecie. Putin zapowiedział, że do 2028 r. niezbędne jest pełne uzbrojenie trzech pułków lotniczych sił powietrznych Rosji.

Nowy wyścig zbrojeń?

W ostatnim czasie Rosja podjęła się ponadto unowocześnienia myśliwców starszej generacji Su-25. Zmodernizowany rosyjski samolot szturmowy Su-25SM3 otrzyma np. w pełni zautomatyzowany system namierzania i obserwacji celów wyposażony w elementy sztucznej inteligencji. Jak donosi TASS, umożliwi on atakowanie wyznaczonych punktów bez aktywnego udziału pilota.

Nowa technologia została zintegrowana z ujednoliconym systemem dowodzenia i kontroli wojsk, co pozwoli na to, by samolot odbierał dane o celach ze źródeł zewnętrznych. Ma to dodatkowo umożliwić szybkie odwzorowanie optymalnej trasy w kierunku namierzonego celu.

Zobacz wideo
Więcej o: