Przestępcy znów polują na nasze loginy i hasła. Podszywają się m.in. pod Dotpay, PayU czy Przelewy24

Europejskie Centrum Konsumenckie Polska wydało ostrzeżenie przed fałszywymi stronami udającymi pośredników szybkich płatności internetowych. W marcu odnotowano ponad sto stron, które wyłudzały loginy, hasła i kody autoryzacyjne.
Zobacz wideo

Według informacji podanych przez ECK Polska przestępcy podszywają się pod serwisy takie jak Dotpay, PayU czy Przelewy24, które oferują szybkie przelewy internetowe. Najbardziej narażeni na wyłudzenie loginów i haseł do bankowości oraz kodów autoryzacyjnych są osoby robiące zakupy przez internet.

Cyberprzestępcy podszywają się pod serwisy z szybkimi przelewami internetowymi. Celem są hasła, loginy, kody autoryzacyjne i dane osobowe 

W marcu odnotowano ponad sto stron, które przypominają najbardziej znane i sprawdzone serwisy do płatności online. Nieświadomi klienci mogą w ten sposób stracić swoje oszczędności poprzez kradzież środków z konta bankowego. Drugim zagrożeniem jest wykorzystywanie przez przestępców danych tych użytkowników - na ich podstawie mogą np. zawrzeć w naszym imieniu umowę lub zaciągnąć kredyt.

Fałszywe strony najczęściej udostępniane są przez link umieszczony w SMS-ach lub komunikatorach internetowych. Niebezpieczne jest także korzystanie z fałszywych sklepów internetowych. Europejskie Centrum Konsumenckie apeluje, by nie odpowiadać na wiadomości wysyłane w SMS-ach, w których nadawca stara się nas nakłonić do zapłaty nawet drobnej kwoty. Zanim zasugerujemy się wiadomością z ponagleniem, warto tę informację zweryfikować u źródła - banku czy operatora komórkowego. 

Oszustwa internetowe należy zgłaszać do oddziału swojego banku, na stronie incydent.cert.pl oraz policji. Raport udostępniony przez ECK Polska to wspólne ostrzeżenie takich instytucji jak: Prokuratura Krajowa, Komenda Główna Policji, UOKiK oraz Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP

Więcej o: