Komentarze (134)
Najpierw torebki foliowe, teraz opakowania PET. Ministerstwo chce wprowadzić kaucję za plastik
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • felicjan.dulski

  Oceniono 6 razy 4

  Problem nie w wysokości kaucji, ale w systemie odbioru wykorzystanych opakowań.
  W dalszym ciągu jest to problemem.
  Bo koszty takie systemy i jego obsługi są niebagatelne.
  I tak odbije się to na cenach wszystkiego.
  Zapłaci klient.

 • komunikat.4

  Oceniono 5 razy 3

  opłata recyklingowa za torebki to jest zwykły podatek. Gdyby rząd dbał o srodowisko to by zabronił plastykowych torebek i zastąpił je torebkami papierowymi. Komu ci złodzieje mydlą oczy?

 • nilpferd13

  Oceniono 3 razy 3

  "Odciąży to gminy od kosztów zbierania odpadów, a więc i konsumentów..."
  panie Kowalczyk!!
  Wg tej panskiej wypowiedzi odpadami sa takze KONSUMENCI...
  Oczwiscie dla obecnego rzadu Polacy to "odpady, ciemny lud", itd. Ale zeby publicznie glosic takie hasla???
  A ja musze pana utrzymywac z moich podatkow...

 • 12zibi12

  Oceniono 3 razy 3

  W Polsce to problem bo jest mnóstwo sklepów małych gdzie nie wtrynisz automatu do poboru opakowań . Należy zacząć od marketów. A te małe pewnie i tak padną . Nie widzę przeszkód by w miastach ustawić takie automaty w różnych punktach. Oczywiście do tego potrzebne miejsce i człowiek który to obsłuży. Miejsce zawsze można wygospodarować. Stoi mnóstwo pomników jp2 i innych "zasłużonych"

 • kaczynski7

  Oceniono 3 razy 3

  10 groszy????? co najmniej 0,5 zl za czysta butelke PET i wtedy to zadziala. Kloszardzi sami oczyszcza wysypiska z plastiku

 • hub381

  Oceniono 3 razy 3

  Nareszcie.Na zachodzie ta sprawa dawno zostala załatwiona.A dlaczego nie odbiera się butelek ???

 • piss-ass

  Oceniono 3 razy 3

  Wprowadzą kaucję za butelki plastikowe i znów będą się chwalić że to oni, a nie "ta zła PO PSL". Kolejny wielki sukces ogłoszą. A w cywilizowanych państwach coś takiego działa już ze dwie dekady.

 • year68

  Oceniono 3 razy 3

  Powinny być dwie możliwości, odbiór za darmo wszystkich śmieci, albo 5 zł za kilogram jakiegokolwiek plastiku typu torby, butelki, opakowania po chemii. Po co ten podział na butelki po 10 gr i pięć pojemników w domu.

 • po_co_mi_konto

  Oceniono 5 razy 3

  Szanowny Panie Ministrze.
  Apeluję o wprowadzenie wzorów opakowań wielokrotnego użytku.
  Standardowe butelki i słoiki w kilku pojemnościach.
  Opakowania te muszą podlegać kaucji np. 1 zł, żeby opłacało się je zwracać a nie niszczyć.
  Wszystkie niestandardowe opakowania obłożyć podatkim, np. 5zł. Jak ktoś chce w swoim opakowaniu, niech sobie sprzedaje po uiszczeniu podatku.
  Standaryzacja opakowań spowoduje, że będziemy je mogli zwrócić gdziekolwiek, bo każdy producent będzie miał linie produkcyjne do nich przystosowane. Standardowe będą transportery, obniży to koszty ponownego wykorzystania opakowań a sprzedawcy nie będą musieli kombinować gdzie upchnąć puste opakowania - zmieszczą je w transporterach po sprzedanym towarze.

 • bandog1

  Oceniono 2 razy 2

  Pomysł OK, ale realizacja, to samo pewnie będzie co ze szklanymi butelkami, nie będzie gdzie zwrócić, bo paragonu brak, albo opakowanie nie kaucjonowane, albo już nie prowadzimy tego napoju itd.

 • 2stan13

  Oceniono 2 razy 2

  Tylko całkowity zakaz sprzedaży jakiejkolwiek żywności opakowanej w tworzywa sztuczne rozwiąże problem zalewających nas śmieci "plastikowych"! Ta kaucja nie rozwiązuje problemu, to tylko dodatkowe koszty dla konsumenta i zmarnowany czas by z taką butelką latać po mieście, by odzyskać kaucję! A mieszkańcy małych miejscowości i wsi? Oni będą zamawiać przewóz hurtowy 100 butelek do punktu skupu? BZDURA! Tylko całkowite wycofanie opakowań żywności z tworzyw sztuczny jest jedynym, przyjaznym dla nas konsumentów rozwiązaniem! WALCZMY O TAKIE ROZWIĄZANIE I NIE DAJMY SIĘ ZNOWU NABIJAĆ W BUTELKĘ!

 • year68

  Oceniono 2 razy 2

  Ludzie, problem w tym, że oni nie chcą tych surowców, oni wolą zamówić u producenta butelki po 20 gr. i sprzedać nam po 40 gr. A ta cała zbiórka jest tylko po to żeby zaoszczędzić miejsce na wysypiskach. Gdyby te surowce były tak cenne, to już dawno były by skupy, a nie oceany tonące w plastiku czy zatapiane stare statki nafaszerowane odpadami.

 • remul

  Oceniono 2 razy 2

  Zaczynają od ustalania ile dowalić oplaty klientowi. Takimi bzdurami jak organizacja skupu nie ma się sensu zajmować. Teraz oddanie butelki w sklepie osiedlowym graniczy z cudem. Kto o zdrowych zmysłach odkłada paragon, żeby móc oddać butelkę? Co za smutny kraj. Wystarczy podatrywać rozwiązania z innych krajów.

 • udet11

  Oceniono 2 razy 2

  Nowy podatek? Minister powiedział o kaucji na wszystkie opakowania. Jak odzyskam kaucje za karton, puszke?

 • djenn

  Oceniono 2 razy 2

  A pierdyliony ton odpadów sprowadzane do Polski z calego świata i płonące na wysypiskach w całym kraju?

 • rozterka47

  Oceniono 2 razy 2

  Znowu obciązy się konsumentów czyli nas , już widzę jak ludzie latają z plastikami do sklepów żeby odzyskać np 90 groszy .

 • babusiajagusia1

  Oceniono 4 razy 2

  a gdzie ten hipotetyczny sklep ma te butelki składować? z reguły to są przedmioty brudne, zaraz będą się tam gromadzić owady i inne stworzenia. A co jak ktoś zechce to ukraść, w końcu to pieniądz, jak to zabezpieczyć, jeśli takie mpo przyjeżdża 1 raz w miesiącu???

 • udet11

  Oceniono 2 razy 2

  A na opakowania kartonowo/ aluminiowe to już nie?. Chodzi o te na soki i mleko. Troche pachnie lobbingiem.

 • leszekkrzysztof

  Oceniono 4 razy 2

  idiotyzm

 • nikifor666

  Oceniono 2 razy 2

  Fajnie faajnie, a weglem jak palilismy tak palic bedziemy.

 • dziurowice

  Oceniono 6 razy 2

  " żeby opłacało się przynieść do punktu skupu ten materiał,"
  Właśnie pisi ciemny rząd wykończył małe firmy recyklingowe i zbierajace odpady. Gdzie masz te "punkty skupu"??
  Zamiast ścigać podpalaczy śmieci wysmarowali ustawę o odpadach z wymaganiami nie do spełnienia. Punkt zbierania musi mieć operat ppoż za 5000 zł, monitoring całodobowy z rejestracją 30 dni, umowa notarialna na magazyn...o dziesiatkach zaświadczeń szkoda pisać.
  Niech sobie w tym ministerstwie otworzą "punkt skupu" matoły.

 • nukula4

  Oceniono 6 razy 2

  Powiedzmy sobie szczerze z recyklingowanego plastiku nie powstanie nic równie dobrego ani lepszego. Odpad to odpad. Zamiast zbierania plastiku i udawania że robi się coś dla ochrony przerzućmy się od razu na opakowanie szklane. Szkło jest recyklingowalne 100 % i te pieniądze nie pójdą na marne.

 • men_53

  Oceniono 4 razy 2

  Tak, tyle że organizacja i utrzymanie punktów odbioru jest kosztowna (a musi ich być dużo). A potem trzeba coś ze skupionymi opakowaniami zrobić. Producenci ani przetwórcy tworzyw sztucznych nie odkupią, bo wielokrotnie taniej jest produkować z materiałów pierwotnych. Więc znowu trzeba nakazów (co mało skuteczne) lub zachęt finansowych (z budżetu -co nierealne).

 • macagulowie

  Oceniono 10 razy 2

  Jak taki producent da odpowiednią "ochwiarę" na Episkopat, to będzie zwolniony z kosztów utylizacji - taką mam koncepcję ! :)

 • Oceniono 1 raz 1

  10gr.? Naprawdę Pan Minister jest oderwany od rzeczywistości ja naprawdę nie wierzę co czytam 10gr.?!!!!!! W lasach parkach na miejskich osiedlach i ulicach... Wszędzie!!!! Poniewierają się miliony butelek po piwie które są kilka razy droższe, nikt nawet ich nie zbiera. Kaucja powinna być około 1zl podzielona na producenta i kupującego inaczej nic się nie zmieni.

 • and.reh

  Oceniono 1 raz 1

  Co za odkrycie wszechnauka. W czasie PRL były skupy tzw. surowców wtórnych i skupywano makulaturę butelki, złom. Zniknęły. Teraz, po roku ministrowania, wszechnauk odkrył, że te butelki to przecież surowce wtórne a nie śmieci! Skupywanie tych butelek (można by i szklane z powrotem też zacząć skupywać) to dobry pomysł tylko nie w wydaniu wszechnauka: "- Robimy krok do przodu, ale nie można od razu zrobić rewolucji - tłumaczył Henryk Kowalczyk."

 • spam_box

  Oceniono 1 raz 1

  Finlandia. Plastikowe butelki 0.5 wrzucane na maszyny - po 20 centów, większe zapewne więcej. Zdaje się szklane mielone od razu w automacie, bo coś głośno było na stanowisku obok.

 • piswatch

  0

  W Niemczech dwadzieścia lat temu była już kaucja za plastik. Polska dopiero zauważyła probem
  #refleks

 • shtalman

  0

  Skoro na piątkę krasnala wydają 40 miliardów to zwrot za butelkę lub puszkę ma być najmniej 10PLN, nam się też należy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX