Unia walczy z nielegalnymi papierosami. Każda paczka już musi być dokładnie śledzona

Od 20 maja każda paczka papierosów wprowadzona do obrotu na terenie Unii musi być zarejestrowana w specjalnym systemie śledzenia. To efekt unijnej dyrektywy Track&Trace, dzięki której Wspólnota chce walczyć z szarą strefą na rynku handlu wyrobami tytoniowymi. Polska jest jednym z liderów listy krajów z nielegalnymi papierosami.
Zobacz wideo

Dyrektywa Track&Trace weszła w życie 20 maja równocześnie we wszystkich krajach unijnych. Dotyczy wszystkich producentów, dystrybutorów, importerów czy sprzedawców detalicznych wyrobów tytoniowych w Unii. Cały przepływ towarów musi być rejestrowany w specjalnym systemie. Cel - oczywiście ograniczenie szarej strefy na rynku papierosów.

Na czym konkretnie polega śledzenie w ramach systemu?

Producenci mają obowiązek oznaczenia paczek papierosów specjalnymi kodami i raportowania, do których dystrybutorów dane produkty zostały sprzedane. Obowiązkiem dystrybutorów jest zarejestrowanie przyjęcia papierosów od producenta, a następne zaraportowanie, które produkty sprzedaliśmy któremu klientowi - sklepowi. Dodatkowo dystrybutor musi też raportować wszelkie ruchy produktów - czyli np. jeśli produkt, który sprzedaliśmy do danego sklepu  dostarczamy samochodem o danym numerze rejestracyjnym, to również musimy raportować taką operację. Trzeci obszar działania dyrektywy to punkty sprzedaży detalicznej. One mają tylko jeden obowiązek - zarejestrowania się w systemie Track&Trace. Tylko do takich zarejestrowanych punktów dystrybutorzy mogą sprzedawać produkty tytoniowe

- tłumaczy dla next.gazeta.pl Mirosław Rewers, dyrektor logistyki w Eurocash Serwis. To największy dystrybutor produktów tytoniowych w Polsce. Dodaje, że projekt wdrożenia dyrektywy w Polsce był nadzorowany przez Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zdrowia, i kontrole funkcjonowania całego systemu leżą w ich gestii.

Za stworzenie systemu (o nazwie ID Issuer) do rejestracji podmiotów z rynku odpowiedzialna była Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Z jej informacji wynika, że w systemie zarejestrowało już do poniedziałkowego poranka ok. 97 proc. z ok. 100 tys. przedsiębiorstw zajmujących się obrotem wyrobów tytoniowych na polskim rynku.

Portal ID Issuer ruszył 10 maja. W ciągu 10 dni wszystkie podmioty na rynku polskim musiały się zarejestrować w tym systemie. Z naszej strony wyszliśmy do naszych klientów - obsługiwanych sklepów - z inicjatywą dokonania rejestracji w ich imieniu, ponieważ była taka możliwość. Dzięki temu rozwiązaniu, zdecydowana większość sklepów obsługiwanych przez Eurocash Serwis zdążyła przygotować się na zmiany

- mówi Mirosław Rewers.

Polska na szczycie listy krajów z nielegalnymi papierosami

Według Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na świecie sprzedawanych jest nielegalnie 480 miliardów papierosów rocznie. Przynosi to uszczuplenie podatków szacowane na 35 miliardów dolarów (ok. 130 mld zł). W Unii Europejskiej do nielegalnego obrotu trafia 47 mld papierosów rocznie - szacuje się, że to średnio 9 proc. rynku papierosów. 

Nielegalne papierosy w krajach UE (w mld szt.)Nielegalne papierosy w krajach UE (w mld szt.) Źródło: eesc.europa.eu

W Polsce ta wartość jest wyższa - wynosi aż 20 proc. Nasz kraj zajmuje bowiem niechlubne drugie miejsce na liście krajów, do którego trafiają podrabiane lub przemycone papierosy. EKE-S szacuje ich ilość na 6,16 mld. Problem jest większy tylko we Francji - tam ilość nielegalnych papierosów wynosi ponad 8 mld szt. Dane dotyczą roku 2016. 

Zobacz wideo
Więcej o: