Xi Jinping odwiedza fabrykę i wysyła Donaldowi Trumpowi jasny sygnał. Wojna handlowa może wejść w nową fazę

Wizyta przywódcy Chin w fabryce metali ziem rzadkich podsyciła spekulacje o możliwym ruchu odwetowym Pekinu. Wstrzymanie eksportu tych surowców do USA mocno uderzyłoby w amerykańskich producentów elektroniki.
Zobacz wideo

Prezydent Xi Jinping w poniedziałek odwiedził fabrykę firmy JL Mag Rare-Earth w południowo-wschodnich Chinach. Była pierwsza krajowa wizyta chińskiego przywódcy od czasu niedawnego wzrostu napięcia między Pekinem a Waszyngtonem w temacie wymiany handlowej. Trudno uznać to za przypadek.

Przywódca Chin wysyła sygnał do Donalda Trumpa

Rzecznik chińskiego MSZ w odpowiedzi na pytania o cel tej wizyty stwierdził, że nie należy jej "nadinterpretować", bo tego typu działania są dla chińskiego lidera "normalne". Prezydentowi Xi towarzyszył jednak wicepremier Liu He, zaufany doradca i główny negocjator w rozmowach handlowych z USA.

Odwiedzony zakład należy do jednej z największych w kraju firm zajmujących się wydobyciem i przetwarzaniem metali ziem rzadkich. A w przypadku metali ziem rzadkich Chińczycy rozdają globalne karty. To 17 pierwiastków wykorzystywanych w produkcji m.in. magnesów i baterii. Są kluczowe w branży elektronicznej, samochodów elektrycznych, ale także obronności. Chiny mają największe rozpoznane złoża tych metali, są ich głównym globalnym producentem i eksporterem. 80 proc. amerykańskiego importu metali ziem rzadkich pochodzi właśnie z tego kraju. Strategiczne znaczenie podkreśla fakt, że Donald Trump wyłączył te surowce ze swojej niedawnej decyzji o podwyższeniu ceł na importowane z Chin towary.

Będzie odwet za Huawei?

Chińczycy w symboliczny sposób przypomnieli Stanom Zjednoczonym, że także mają czym postraszyć branżę technologiczną. Stało się tak zaledwie kilka dni po tym, jak USA umieściły koncern Huawei na tzw. "czarnej liście". Teraz współpraca między chińskim gigantem technologicznym a amerykańskimi firmami jest mocno utrudniona. Kilka firm już zdecydowało o jej zerwaniu - w tym Google, Intel i Qualcomm.

Chiny w przeszłości wprowadziły już ograniczenia na eksport metali ziem rzadkich - w 2010 roku ścięły go o 40 proc. Po skardze, jaką USA, Japonia i UE wysłały do Międzynarodowej Organizacji Handlu, Pekin w 2015 roku zrezygnował z tych działań. "Financial Times" podkreśla, że w tym przypadku od samych metali istotniejsze jest ich przetwarzanie - na magnesy, czujniki i inne produkty. Kiedyś wydobywane w Chinach metale przetwarzane były w Japonii, teraz dużą część tej produkcji przeniesiono do Państwa Środka.

Ograniczenia eksportowe zwykle uderzają także w firmy z kraju, który je nakłada, ale w tym momencie między dwiema największymi gospodarkami świata rozgrywa się handlowa wojna nerwów. Oficjalnie żadna ze stron nie odstąpiła przecież od negocjacji.

Więcej o:
Komentarze (274)
Xi Jinping odwiedza fabrykę i wysyła Donaldowi Trumpowi jasny sygnał. Wojna handlowa może wejść w nową fazę
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 62 razy 38

  - Cóż tam panie w polityce?
  - Chińcyki trzymają się mocno.... :-))

  Już wczoraj pisałem, że ten kto nie docenia budzącego się potencjału naukowo technicznego Chin, jest zwykłym durniem. A jak powszechnie wiadomo, Trump do zbytnio "lotnych"umysłowo, raczej nie należy :-))

 • fletniapana

  Oceniono 31 razy 27

  może to spowoduje intensywniejszy recykling sprzętu; być może obecnie taniej jest kupić gotowy surowiec niż pozyskać go z recyklingu ale jeśli ceny pójdą znacząco w górę sytuacja może się odwórcić

 • krzysiozboj

  Oceniono 18 razy 16

  Ze złożami jako takimi problemu nie ma, są i poza chinami. Problem polega na tym, że wydobycie w tych złożach pozamykano, bo przy cenach z Chin było to nieopłacalne.
  To może zaboleć zachodnie gospodarki, bo może się okazać, że firmy z USA (pytanie czy tylko USA) mogą mieć kłopot z niektórymi podzespołami do gotowych większych produktów. Choćby np magnesy do generatorów prądu elektrycznego, te z kolei potrzebne do elektrowni wiatrowych. Schemat ten sam co z Huawei - zabieramy jakiś "element całości", nawet niewielki, który nie tak prosto szybko zastapić.

 • jtby

  Oceniono 27 razy 13

  Coś mi się wydaje, że usiaki robia nerwowe ruchy, bo zdają sobie sprawę, że są schodzącym mocarstwem, albo napinają się, bo tego nie zauważają. Układ dwubiegunowy z czasów zimnej wojny kończy się. Do gry wchodzą nowi gracze z Azji: Chiny, Indie, chyba także Pakistan i to w błyskawicznym tempie.
  Nasz tow. Mały ze swoimi bredniami o kształcie UE też chyba nie zauważa, że dzisiaj siłą Europy może być zjednoczenie, bo pojedynczo kraje są jak wioski w europejskiej gminie.

 • mikroolbrzym

  Oceniono 32 razy 12

  skoro tak, to trump jest głupszy niż zakładałem. a nie uważałem go za mędrca.

 • kroliklesny

  Oceniono 29 razy 9

  Chiny maja absolutnego asa. A obecna sytuacja niechaj bedzie przestroga dla niektorych pyskaczy w polskiej polityce. Kto gada glupoty o niezaprzeczalnie chinskim terytorium- Tybecie, ten nie kupi surowcow niezbednych w wysoko technologicznych produktach. Metale ziem rzadkich wystepuja tez w srodkowoazjatyckich bylych republikach radzieckich. Te z kolei sa bardzo urazone bezczeszczeniem grobow ich dziadkow w Polsce. Oni zapytaja zawsze, bo to dla nich wazne: dlaczego niszczycie grob mojego dziada? Bo ci ludzie sa zwiazani z Armia Czerwona sentymentem wspolnej walki w ramach jednego narodu, ich nie obchodza polskie resentymenty. Tak, ze summa-summarum "dobra zmiana" kiedys Polsce odbije sie czkawka!

 • true_lysander

  Oceniono 17 razy 9

  Złoża są i gdzie indziej, ale żeby się do nich dobrać, trzeba najpierw zbudować lub przywrócić wydobycie.. To może zająć kilka lat, ale Chiny nie mają tu długoterminowo monopolu na te metale ziem rzadkich.

 • js08836

  Oceniono 16 razy 8

  Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma. Trump, jakby zmalał i się jakoś skurczył. Chce walczyć z Chinami na cła ? Niech walczy i poprosi rodzimy przemysł elektroniczny, aby się przyłączył. Gdy dojdzie do masowych zwolnień i strajków, to zmądrzeje. 17 pierwiastków lantanowce i skandowce. Niektóre są droższe od złota. Chiny mają USA Trump uderzając w Chiny uderza w rodzimą gospodarkę. Z tego co czytałem, to Amerykanie chcą okraść Afganistan z tych pierwiastków.

 • rtd5rtd

  Oceniono 10 razy 6

  China Northern Rare Earth (Group) High-Tech Co. Ltd. A 10% w gore wczoraj
  Xiamen Tungsten Co. Ltd. 8% wczoraj
  Zhejiang Huayou Cobalt Co Ltd 4%
  China Molybdenum Co Ltd 4% wczoraj

  etc...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX