Koszty najmu mieszkań mocno w górę od początku roku. Ale uwaga, szczyt może być już za nami

Analitycy Spotdata zauważają, że duży popyt na rynku nieruchomości nie dotyczy wyłącznie rynku inwestycyjnego. Podkreślają, że od początku roku mamy do czynienia z wyraźnym wzrostem cen najmu mieszkań. Jednocześnie jednak ostrzegają, że w związku ze spowolnieniem gospodarczym szczyt wzrostu cen może być za nami.
Zobacz wideo

Jak wynika z danych GUS, w kwietniu roczny wzrost czynszów za wynajem nieruchomości konsumenckich wyniósł 4,8 proc.  To wprawdzie mniej niż w marcu, kiedy wzrost wynosił 5,1 proc., ale i tak wzrost jest znaczący. W pierwszych czterech miesiącach dynamika wyniosła średnio 4,8 proc., a w analogicznym okresie zeszłego roku było to 3,1 proc.

W pierwszych miesiącach tego roku czynsze wyraźnie przyspieszyły, a w mediach coraz częściej można przeczytać takie teksty, jak w San Francisco – że młodych, zdolnych ludzi nie stać na wynajem

- komentuje Ignacy Morawski, dyrektor Spotdata.

Wg danych NBP średnia cena najmu za metr kwadratowy to 55 zł, przy czym kawalerki wychodzą zazwyczaj drożej, co oznacza, że średni koszt najmu kawalerki w stolicy może częstokroć przekraczać 2 tys. zł miesięcznie. - W relacji do średniej pensji to ok. 30-35 proc. - podkreśla Ignacy Morawski.

Z danych banku centralnego wynika, że w dużych miastach średnia cena najmu wzrosła w ciągu 4 lat o ok. 30 proc., co daje średnią roczną stopę wzrostu na poziomie ok. 6,7 proc.

Roczny wzrost czynszów płaconych za najem nieruchomości wg GUS (średnia 4-miesięczna)Roczny wzrost czynszów płaconych za najem nieruchomości wg GUS (średnia 4-miesięczna) Spotdata

Przyczyny wzrostu

Jest kilka przyczyn. Po pierwsze, sytuacja na rynku pracy jest doskonała, przynajmniej na tle historycznym. To napędza popyt. Możliwe, że wiele osób przenosi się do dużych miast, by pracować

- wyjaśnia Ignacy Morawski.

Szczyt wzrostu cen najmu mieszkań za nami?

Ponadto duża liczba imigrantów wyraźnie wpłynęła na popyt na rynku mieszkaniowym. Szacuje się, że w Polsce pracuje ponad milion Ukraińców, a oprócz nich wielu Białorusinów, Azjatów i Hindusów. - Nawet gdyby mieszkali po pięciu w jednym mieszkaniu, to zajęliby roczną podaż nowych mieszkań w kraju - punktuje Morawski. Co więcej, rosną też ceny mieszkań, a nowi inwestorzy chcąc utrzymać stopę najmu na oczekiwanym poziomie muszą podnosić stawki najmu. Na co pozwala im popyt właśnie. Koło się zamyka. Zdaniem analityka Ignacego Morawskiego sytuacja będzie się zmieniać.

Biorąc jednak pod uwagę spowolnienie gospodarcze, coraz wolniejszy napływ imigrantów i recesję demograficzną można przypuszczać, że szczyt wzrostu cen najmu może być za nami – lub do niego się zbliżamy

- podsumowuje specjalista Spotdata.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (42)
Koszty najmu mieszkań mocno w górę od początku roku. Ale uwaga, szczyt może być już za nami
Zaloguj się
 • slupek_rteci

  Oceniono 3 razy 3

  Jeśli 2000 zł to 30-35% średniej pensji, to rozumiem, że Pan Redaktor za swój najem płaci nieodprowadzonymi składkami ZUS?

 • waapi

  Oceniono 6 razy 2

  kolejny raz dziennikarze nakręcają ludzi na zakup nieruchomości
  jak nie poprzez galopujące ceny mieszkań to poprzez najem
  nie wiem czy jest na tyle singli z pokolenia Z aby pokryć starzejące się społeczeństwo i zwalniające się kolejne lokale

 • tullianum

  Oceniono 3 razy 1

  W 2007 tuz przed krachem m2 malego mieszkania w wawie dochodzil do 8-9 tys przy krajowej 2700 brutto. Obecnie krajowa to prawie 5 tys. Wydaje mi sie ze jest jeszcze miejsce na wzrosty.

 • fajny_zajety

  Oceniono 5 razy 1

  Deweloperzy ostatnio wywęszyli, że teraz są w modzie apartamenty 34 m2, młodzi się często nabierają bo biorąc kredyt na 35 lat rata nie wychodzi taka wysoka. Jednak biorąc taki kredyt oddajemy kwotę na ponad 40 % wartości mieszkania bankowi w prezencie i to powinno boleć każdego.

 • bling.bling

  Oceniono 7 razy 1

  San Francisco zazdrości Polsce dobrobytu

 • marcinmarcin12

  Oceniono 7 razy 1

  To w Warszawie za wplate w Biedronce mozna wynajac samodzielne lokum? Jest jeszcze jakas inna tak tania stolica w Unii?

 • justas32

  Oceniono 9 razy 1

  Owszem - jest dużo drogich mieszkań. Ale jest też całe mnóstwo tanich mieszkań w Warszawie ...

 • coalesce

  0

  Wszystko fajnie, dopóki rządowi nie zabraknie pieniędzy na patoli i nie wprowadzi podatku katastralnego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX