Ropociąg Przyjaźń wciąż nie działa. Zalega w nim milion ton skażonego paliwa za miliard dolarów. Rosja nie umie przywrócić dostaw do Polski

Ropociąg Przyjaźń, którym z Rosji płyną na Zachód tony paliwa, wciąż jest nieczynny. Rosja zapewniała, że upora się z problemem skażonej ropy, jednak według agencji Reutera przywrócenie tranzytu może zająć tygodnie.
Zobacz wideo

Ropociąg Przyjaźń wciąż nie działa - podało radio Echo Moskwy, powołując się na rosyjskojęzyczny portal informacyjny The Bell. Wcześniej rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak zapewniał, że czysta ropa naftowa zostanie wpuszczona do polskiego i niemieckiego systemu rur tranzytowych w poniedziałek. Rosja nie zdołała jednak rozwiązać problemu. 

19-go kwietnia  tranzyt tego surowca został wstrzymany z powodu zanieczyszczenia chlorkami organicznymi. Białoruś, Polska, Niemcy i Ukraina wstrzymały tranzyt. W Polsce Ministerstwo Energii zdecydowało się uwolnić rezerwy ropy, by rafinerie mogły pracować bez zmian i przetwarzać surowiec na paliwo.

Z informacji podanych przez portal The Bell wynika, że w systemie rur tranzytowych wciąż znajduje się ponad milion ton zanieczyszczonego paliwa. Do tej pory wydobyto z ropociągu półtora miliona ton surowca o wartości około półtora miliarda dolarów.

Czytaj też: Przyjaźń stoi. Co z cenami paliw? Pytamy eksperta

Reuters poinformował, że jedna z niemieckich petrochemii, która miała przejąć surowiec złej jakości - wstrzymała prace. Agencja, powołując się na białoruskie źródła, napisała, że tranzyt czystej ropy rurociągiem Przyjaźń w takich ilościach, jak przed awarią będzie możliwy dopiero za kilka tygodni. 

Trwa szacowanie strat wywołanych awarią. Białoruscy eksperci twierdzą, że tylko ich kraj stracił na tym incydencie kilkaset milionów dolarów. Natomiast rosyjski Minister Energetyki Aleksandr Nowak powiedział agencji Interfax, że może chodzić o łączną kwotę 100 milionów dolarów.

Więcej o:
Komentarze (63)
Ropociąg Przyjaźń wciąż nie działa. Zalega w nim skażone paliwo warte miliard dolarów
Zaloguj się
 • hilux_ie

  Oceniono 13 razy 11

  Taką zanieczyszczoną ropę można kupić w każdym sklepie z zanieczyszczoną ropą.

 • rw1270

  Oceniono 13 razy 9

  "milion ton zanieczyszczonego paliwa" Surowiec, czy paliwo, co za roznica.

  Dzial ekonomia/biznes/gospodarka to jest absolutne szmaciarstwo, juz od lat. Nie da sie policzyc artykulow, w ktorych przychod to dochod, zysk to wplywy, kapitalowy to operacyjny, koncern/korporacja to konsorcjum i tak dalej. Zero precyzji. ABSOLUTNE ZERO. Nawet notki popularnonaukowe, czy inzynierskie, w ktorych duzo latwiej o bledy (no i te oczywiscie zdarzaja sie) sa o niebo lepiej redagowane. Dzial ekonomiczny jest tylko do wymiany, albo na jakies szkolenia ze znaczenia 1000 podstawowych slowek w ekonomii i biznesie.

 • log314

  Oceniono 4 razy 4

  Ale oni przecież w dolarach już nie liczą, więc to będzie jakiś gozylion rubli....

 • verdura2763

  Oceniono 4 razy 4

  Ja to tak myślę że do tego rurociągu to krasnale nasikały, co wy na to ruskie?

 • 1111pln

  Oceniono 3 razy 3

  Katzapska ropa i tak przestawała spełniać normy zasiarczenia, więc Putana wyłączył ropociąg... ale to Ukraina była głównym celem ataku.

 • starczypl

  Oceniono 3 razy 3

  to nie putin. ropę zanieczyściły zielone ludziki.

 • jacmenos

  Oceniono 9 razy 3

  to miało wykończyć polskie instalacje przerobu ropy ?

 • jezuuuuuu

  Oceniono 2 razy 2

  1 tona ropy naftowej to około 1136 litrów. 1136 litrów to około 7,14 baryłki. Zatem milion ton ropy to około 7 140 000 baryłek. Jedna baryłka ropy kosztuje aktualnie na światowych giełdach niespełna 71$. Tak więc 7 140 000 x 71 = 506 940 000 $. Nieco więcej niż PÓŁ MILIARDA. PÓŁ!! A skażone paliwo jest warte......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX