Ropociąg Przyjaźń wciąż nie działa. Zalega w nim milion ton skażonego paliwa za miliard dolarów. Rosja nie umie przywrócić dostaw do Polski

Ropociąg Przyjaźń, którym z Rosji płyną na Zachód tony paliwa, wciąż jest nieczynny. Rosja zapewniała, że upora się z problemem skażonej ropy, jednak według agencji Reutera przywrócenie tranzytu może zająć tygodnie.
Zobacz wideo

Ropociąg Przyjaźń wciąż nie działa - podało radio Echo Moskwy, powołując się na rosyjskojęzyczny portal informacyjny The Bell. Wcześniej rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak zapewniał, że czysta ropa naftowa zostanie wpuszczona do polskiego i niemieckiego systemu rur tranzytowych w poniedziałek. Rosja nie zdołała jednak rozwiązać problemu. 

19-go kwietnia  tranzyt tego surowca został wstrzymany z powodu zanieczyszczenia chlorkami organicznymi. Białoruś, Polska, Niemcy i Ukraina wstrzymały tranzyt. W Polsce Ministerstwo Energii zdecydowało się uwolnić rezerwy ropy, by rafinerie mogły pracować bez zmian i przetwarzać surowiec na paliwo.

Z informacji podanych przez portal The Bell wynika, że w systemie rur tranzytowych wciąż znajduje się ponad milion ton zanieczyszczonego paliwa. Do tej pory wydobyto z ropociągu półtora miliona ton surowca o wartości około półtora miliarda dolarów.

Czytaj też: Przyjaźń stoi. Co z cenami paliw? Pytamy eksperta

Reuters poinformował, że jedna z niemieckich petrochemii, która miała przejąć surowiec złej jakości - wstrzymała prace. Agencja, powołując się na białoruskie źródła, napisała, że tranzyt czystej ropy rurociągiem Przyjaźń w takich ilościach, jak przed awarią będzie możliwy dopiero za kilka tygodni. 

Trwa szacowanie strat wywołanych awarią. Białoruscy eksperci twierdzą, że tylko ich kraj stracił na tym incydencie kilkaset milionów dolarów. Natomiast rosyjski Minister Energetyki Aleksandr Nowak powiedział agencji Interfax, że może chodzić o łączną kwotę 100 milionów dolarów.

Więcej o: