Posłowie opozycji złożą zawiadomienie do prokuratury ws. kierownictwa Ministerstwa Finansów

Posłowie PO, Nowoczesnej i PSL zasiadający w sejmowej komisji śledczej ds. podatku VAT złożą zawiadomienie do prokuratury ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez ministrów finansów w rządzie PiS.
Zobacz wideo

Chodzi o niedopełnienie obowiązków we wdrożeniu Centralnego Rejestru Faktur (CRF).
Członek komisji i poseł PO Zbigniew Konwiński powiedział, że według wyliczeń obecnego kierownictwa resortu finansów wprowadzenie tego rozwiązania może ograniczyć lukę VAT o 12 - 36 miliardów złotych rocznie. Powołał się przy tym na wystąpienie wiceministra finansów Leszka Skiby z marca 2016 roku w Sejmie. Wyjaśnił, że zawiadomienie dotyczy obecnej minister finansów Teresy Czerwińskiej, a także jej poprzedników Mateusza Morawieckiego i Pawła Szałamachy. 

Na posiedzeniu komisji śledczej posłowie PO i Nowoczesnej złożyli wniosek, aby zawiadomienie do prokuratury przekazano w imieniu całej komisji, jednak został on odrzucony. - Do końca 2016 roku, gdyby rządziła Platformy Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe to Centralny Rejestr Faktur byłby wprowadzony - stwierdził Zbigniew Konwiński. W jego ocenie z powodu braku tego systemu od 2016 roku przez trzy lata budżet państwa mógł stracić w sumie nawet 108 miliardów złotych. 

Orlen podarował fiskusowi 15 samochodów. Elektryczne radiowozy pomogą zwalczać mafie vatowskie

Kazimierz Smoliński: Przykładanie tej miary do stanu, który był kilka lat temu jest absolutnie nieuprawnione

Wiceprzewodniczący komisji i poseł PiS Kazimierz Smoliński mówił, że wniosek części opozycji nie mógł zostać przyjęty przez komisję z powodów formalnych. Wskazał, ze zajmuje się ona tylko sprawami dotyczącymi lat 2007 - 2015. Dodał, że opozycja samodzielnie ma prawo złożyć zawiadomienie, ale w jego ocenie jest ono niesłuszne.

- Powoływanie się na wypowiedź ministra Skiby z 2016 roku, że gdyby wprowadzić Centralny Rejestr Faktury to można by zaoszczędzić kilka miliardów jest niewłaściwe, dlatego, że wprowadziliśmy wiele innych rozwiązań. Całe pakiety, na przykład paliwowy, czy transportowy, które uszczelniły system podatkowy. W tej chwili przykładanie tej miary teraz do stanu, który był kilka lat temu jest absolutnie nieuprawnione - uważa Kazimierz Smoliński. 

Zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej dla Warszawy Śródmieścia złożą wspólnie poseł Zbigniew Konwiński (PO), Mirosław Pampuch (Nowoczesna) i Genowefa Tokarska (PSL). 

Czytaj więcej: Fiskus upomina się o VAT sprzed lat. Za hamburgery na wynos. Same odsetki to już kilkadziesiąt milionów złotych

Co to jest Centralny Rejestr Faktur 

Założeniem CRF jest umożliwienie organom skarbowym wglądu we wszystkie dokonywane transakcje. Głównym celem ma być analiza i kontrola prawidłowości wystawianych przez podatników faktur VAT, a także walka z przestępstwami podatkowymi, w tym z tzw. karuzelami VAT. 
CRF ma zacząć funkcjonować od 1 lipca bieżącego roku.

Zobacz wideo
Więcej o: