Firmy motoryzacyjne będą ciąć etaty na całym świecie. W ostatnim półroczu zapowiedziano 38 tys. zwolnień

Jak donosi Bloomberg, w ostatnich sześciu miesiącach firmy z branży motoryzacyjnej zapowiedziały likwidację 38 tys. stanowisk. Nie tylko w działach produkcji, cięcia dosięgną również kadrę menedżerską.
Zobacz wideo

Od stycznia do kwietnia cięcia etatów zapowiedziały takie firmy jak Fiat, Nissan, Honda, Daimler czy Audi, które w ostatnim czasie podjęło decyzję m.in. o zakończeniu produkcji słynnego modelu TT. Ford zapowiedział redukcję całej swojej siły roboczej aż o 10 proc. Co najważniejsze, cięcia nie dotkną wyłącznie produkcji, ale też działów sprzedaży i menedżerów.

Wśród przyczyn należy wymienić napiętą sytuację handlową między Stanami Zjednoczonym iChinami, co  podnosi koszty pozyskania surowców, a więc i ceny samochodów. Swój wpływ ma także spadek zainteresowania silnikami diesla oraz wzrost popularności aut hybrydowych i elektromobilności.

Jak podaje Bloomberg, światowa sprzedaż samochodów spadła w 2018 r. do 94,8 mln. Przewidywany jest dalszy spadek.

W Polsce stabilnie

Jak podała spółka Groupe PSA, właściciel m.in. takich marek jak Opla, Peugeot czy Citroen, jej fabryka w Gliwicach będzie od końca 2021 r. produkować duże samochody dostawcze. Planowane są prace przystosowujące zakład do produkcji 100 tys. takich aut rocznie, co ma zagwarantować ponad 10-letnią perspektywę produkcyjną.

Zobacz wideo
Więcej o: